Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ćwiąkalski o Seremecie i Zalewskim: najlepsi kandydaci na Prokuratora Generalnego

0
Podziel się

To najlepsze możliwe kandydatury. Byłoby dobrze, gdyby zechcieli ze sobą w
przyszłości współpracować, jest taka szansa - tak o wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa dwóch
kandydatach na Prokuratora Generalnego - sędzim Andrzeju Seremecie i prokuratorze Edwardzie
Zalewskim - wypowiedział się w czwartek PAP b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

bEiLUkWd

To najlepsze możliwe kandydatury. Byłoby dobrze, gdyby zechcieli ze sobą w przyszłości współpracować, jest taka szansa - tak o wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa dwóch kandydatach na Prokuratora Generalnego - sędzim Andrzeju Seremecie i prokuratorze Edwardzie Zalewskim - wypowiedział się w czwartek PAP b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

"Sprawiedliwie, że Rada postanowiła przedstawić prezydentowi do wyboru sędziego i prokuratora. W następnej kadencji po jednym kandydacie będą wybierać KRS i Krajowa Rada Prokuratorów" - zauważył Ćwiąkalski w rozmowie z PAP. Jak powiedział, o obu kandydatach ma bardzo dobrą opinię i liczy, że po nominacji prezydenta będzie szansa, by ten, który ją zdobędzie, współpracował w nowej Prokuraturze Generalnej z kontrkandydatem.

"Sędzia Seremet jest karnistą, bardzo dobrym merytorycznie. Ma wizję prokuratury i doświadczenie w sprawie prokuratury, bo przez całe lata jako sędzia prace prokuratury oceniał" - powiedział PAP Ćwiąkalski. Pytany, czy sędzia Seremet, który nigdy w swej karierze nie kierował dużym zespołem ludzkim, poradzi sobie w nowej pracy polegającej na licznych zadaniach organizacyjnych, b. minister ocenił, że ten fakt nie może świadczyć, iż kandydat sobie nie poradzi. "Ja sam - zanim zostałem ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym - nie kierowałem zespołem większym niż katedra prawa na uniwersytecie, ale nie stawia mi się zarzutu, że sobie nie poradziłem" - powiedział.

bEiLUkWf

Jeśli chodzi o Zalewskiego, to - według Ćwiąkalskiego - sprawdził się on jako Prokurator Krajowy. "Nie popełnił żadnego istotnego błędu, sprawując tę funkcję. To merytoryczna, a nie polityczna kandydatura" - podkreślił Ćwiąkalski. Jak dodał, nie ma powodu, aby wypominać Zalewskiemu kilkuletnie członkostwo w PZPR w latach 80. ani kandydowanie (bezskuteczne) do Rady Narodowej w tym samym okresie. "To bardzo dobry fachowiec i apolityczny prokurator" - zaznaczył. (PAP)

wkt/ bno/ gma/

bEiLUkWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)