Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cykl imprez z okazji jubileuszu twórcy metaweryzmu Piotra Szmitkego

0
Podziel się:

Dwie wystawy, prezentujące przekrój twórczości Piotra Szmitkego, a także
odsłonięcie nowej rzeźby, "wbitej" w ścianę jednej z kamienic w Katowicach - to niektóre imprezy w
ramach wielotygodniowego cyklu z okazji 30-lecia twórczości interdyscyplinarnego twórcy.

Dwie wystawy, prezentujące przekrój twórczości Piotra Szmitkego, a także odsłonięcie nowej rzeźby, "wbitej" w ścianę jednej z kamienic w Katowicach - to niektóre imprezy w ramach wielotygodniowego cyklu z okazji 30-lecia twórczości interdyscyplinarnego twórcy.

W czwartek w Galerii Extravagance w Sosnowcu otwarto wystawę najnowszych, w większości wcześniej nie prezentowanych prac Szmitkego - autora nowego pojęcia w sztuce - metaweryzmu.

Eksponaty na wystawie pt. "Metaweryzm. Kategorie nieistnienia w sztuce" można oglądać zarówno we wnętrzach galerii, jak i w przestrzeni na zewnątrz. To instalacje, obiekty, prezentacje konceptualne, videoprojekcje, rzeźby, rysunki i obrazy.

Retrospektywną wystawę prac Szmitkego przygotowało także w tym tygodniu Muzeum Historii Katowic. W sąsiedztwie placówki odsłonięto także jego plenerową rzeźbę - skręcone, abstrakcyjne ciało wbija się głową w ścianę kamienicy. Praca nawiązuje do twórczości wybitnego angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Moora. Katowickie muzeum będzie też wyświetlać film według scenariusza Piotra Szmitkego pt. "Zbrodnia Ikara", w kwietniu zaplanowano wykłady artysty, m.in. na temat kategorii fikcyjności w sztuce XX w., a także promocję tomiku jego wierszy "Resztki z dań".

Piotr Szmitke - malarz, rzeźbiarz, scenograf, reżyser, kompozytor i dramaturg - urodził się w 1955 r. w Katowicach. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W przeddzień ogłoszenia stanu wojennego wyjechał do Francji. Tam był związany z Galerią du Sagittaire w Strasburgu, odbył tam kurs kompozytorski, studiował reżyserię teatralną, a także pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Muzeum Surrealizmu w Melun.

W 1988 r. ogłosił w Paryżu pierwszy manifest metaweryzmu - teorii tworzenia alternatywnej historii sztuki. Przewidział zagrożenia i patologie, wynikające z wirtualizacji świata zdominowanego przez media. Po powrocie do Polski stworzył m.in. wystawioną w 2005 r. przez Operę Śląską autorską operę "Muzeum Histeryczne Mme Eurozy". Od 2009 r. jest wykładowcą na kierunku historia sztuki w Uniwersytecie Śląskim. Jego prace były wielokrotnie prezentowane podczas indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)