Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cykl "Rekonstrukcja: Dekonstrukcja" w Domu Spotkań z Historią

0
Podziel się:

Wykłady, prezentacje, spotkania i pokazy filmowe przybliżające
doświadczenia miast odbudowywanych ze zniszczeń wojennych będą prezentowane w dniach 4 listopada
-11 grudnia w stołecznym Domu Spotkań z Historią w ramach cyklu "Rekonstrukcja/Dekonstrukcja".

Wykłady, prezentacje, spotkania i pokazy filmowe przybliżające doświadczenia miast odbudowywanych ze zniszczeń wojennych będą prezentowane w dniach 4 listopada -11 grudnia w stołecznym Domu Spotkań z Historią w ramach cyklu "Rekonstrukcja/Dekonstrukcja".

"Cykl +Rekonstrukcja/Dekonstrukcja. Miasto feniks. Pamięć i tożsamość. Mit i historia. Warszawa, Wrocław, Berlin, Drezno, Hiroszima, Kaliningrad+ jest związany z wystawą +Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy 1945-1952+. Doszliśmy do wniosku, że ciekawie by było przyjrzeć się innym miastom, które po wojnie były w podobnej sytuacji, takim miastom-Feniksom, które podniosły się z gruzów. Nam wydaje się, że tylko my mamy problemy ze spuścizną architektoniczną powojennej odbudowy, a okazuje się, że dyskusja na ten temat jest żywa także w innych krajach. Wybraliśmy takie miasta dla nas najbardziej symboliczne, o których pragniemy opowiedzieć" - opowiadała PAP Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią.

W sobotę 5 listopada odbędzie się pokaz filmu "Odbudowa Wrocławia" Marcina Bradke, której będzie towarzyszyła rozmowa z Michałem Karczmarkiem ze Stowarzyszenia Wratislaviae Amici i Rafałem Eysymonttem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. "Duża część Wrocławia była zniszczona i jego mieszkańcy cały czas zmagają się dylematami podobnymi jak u nas - które budynki rekonstruować, a które odbudowywać zgodnie z dzisiejszym stylem. To piękne miasto i będziemy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak im się udało to osiągnąć" - mówiła Sochacka.

Drezno będzie bohaterem kolejnego sobotniego popołudnia w Domu Spotkań z Historią. 19 listopada będzie można zobaczyć obrazy "Nowe Drezno - Śladami Utraconego Miejsca" i "Co pozostało - powojenna architektura w Dreźnie". Odbędzie się także spotkanie z pochodzącą z Drezna historyk Anną Sophią Pappai, od lat mieszkającą w Polsce, która opowie o problemach jej miasta związanych z powojenną odbudową i dylematach związanych z wyborem pomiędzy sztuką socrealizmu a rekonstrukcją budowli przedwojennych.

Na 20 listopada zaplanowano spotkanie poświęcone Kaliningradowi, miastu które - jak mówią organizatorzy - kryje w sobie ducha innego, nieistniejącego miasta Koenigsberg - Królewca, doszczętnie zniszczonego podczas II wojny światowej i w latach powojennych. O Kaliningradzie i o tym, jak miasto i jego historię odczytują polscy i rosyjscy artyści będą mówić m.in. historyk i krytyk sztuki, kurator Centrum Sztuki Współczesnej Stach Szabłowski, a także m.in. Alicja Łukasiak, Grzegorz Drozd, Maciej Stępiński, Katya Shadkovska i Yurij Vassiliev.

Ostatni listopadowy weekend rozpocznie piątkowe spotkanie opowiadające o Hiroszimie, podczas którego zostanie wyświetlony film "Hiroszima, moja miłość", historia Francuzki i Japończyka, którzy spotykają się w Hiroszimie kilka lat po zakończeniu II wojny oraz obraz "Traces of a city", dokument o projekcie rekonstrukcyjnym, w którym na podstawie wspomnień blisko 200 osób została odtworzona w technologii trójwymiarowej dawna Hiroszima.

W sobotę 26 listopada odbędzie sie spotkanie wokół projektu "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." poświęconemu budynkom o charakterze zabytkowym, które znikają z mapy Warszawy oraz debata "Rekonstrukcja miasta jako próba ocalenia pamięci/element tożsamości współczesnego miasta/mit". Następnego dnia zaplanowano pokaz dokumentu "Berlin Babylon" poświęconego zmianom w architekturze Berlina po upadku muru berlińskiego. Projekcji będzie towarzyszyła rozmowa z Maciejem Czarneckim z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Małgorzatą Omilanowską z Instytutu Sztuki PAN i artystą Wojciechem Stammem.

Cykl zakończy weekend poświęcony odbudowie Warszawy, podczas którego odbędzie się finisaż wystawy "Budujemy nowy dom...", spacer po Starówce z jej autorami oraz rozmowa z synami twórców Biura Odbudowy Stolicy. "Podczas tych spotkań pragniemy zastanowić się, czemu służą licznie obecnie powstające projekty przypominające jak wyglądała Warszawa przed wojną. Będziemy także rozważać czy nieustanne powroty do przeszłości, nie utrudniają nam docenienia Warszawy takiej, jaka jest obecnie" - dodała przedstawicielka DSH. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)