Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cykl zdjęć polskiej wsi Zofii Rydet zostanie przypomniany w Gliwicach

0
Podziel się:

"Zapis socjologiczny" to monumentalny zbiór tysięcy fotografii
dokumentujących życie na polskiej wsi, od Suwalszczyzny po Śląsk. Od piątku zdjęcia wybitnej
fotografki Zofii Rydet będzie można oglądać na wystawie w gliwickiej Czytelni Sztuki.

"Zapis socjologiczny" to monumentalny zbiór tysięcy fotografii dokumentujących życie na polskiej wsi, od Suwalszczyzny po Śląsk. Od piątku zdjęcia wybitnej fotografki Zofii Rydet będzie można oglądać na wystawie w gliwickiej Czytelni Sztuki.

Cykl "Zapis socjologiczny" liczy 30 tys. fotografii poświęconych mieszkańcom polskich wsi, na wystawie w Czytelni Sztuki zostanie zaprezentowanych ponad 100 zdjęć. W latach 1978-1990 Rydet rejestrowała życie wiosek, fotografując ich mieszkańców dom po domu. Jej celem było stworzenie obrazu społeczności wiejskiej i utrwalenie tego odchodzącego świata.

Ta żmudna praca miała być "balsamowaniem czasu". "Miała czy raczej ma utrwalić to, co już się zmienia i co, choć jest jeszcze realną rzeczywistością, przestaje istnieć i może już w niedługim czasie będzie trudne do wyobrażenia" - tłumaczyła fotografka. Zdjęcia - według niej - "miały pokazać wiernie człowieka w codziennym jego otoczeniu, wśród tej otoczki, która z jednej strony staje się dekoracją jego bezpośredniego otoczenia, ale która także pokazuje jego psychikę, mówi czasami o nim więcej niż on sam".

Rydet wspominała, że każdy dom był dla niej obrazem człowieka, "miejscem codziennych powrotów, azylem wytchnienia po udrękach i radościach każdego, kolejnego etapu tej wędrówki". Podkreślała, że spotkania z mieszkańcami wsi nauczyły ją nowego wartościowania najbardziej istotnych spraw życia i śmierci.

Zofia Rydet (ur. w 1911 r. w Stanisławowie koło Lwowa) zajmowała się fotografią przez 50 lat. Aparat służył jej - jak sama podkreślała - do portretowania ludzkiej psychiki oraz dokumentowania codzienności człowieka i jego otoczenia.

Rozpoczęła pracę nad "Zapisem socjologicznym" mając 67 lat. Ten cykl jest uznawany za jedną z największych realizacji fotograficznych XX w. Zadania na podobną skalę w ubiegłym stuleciu podjął się Jan Bułhak w cyklu "Fotografia ojczysta", blisko pół wieku przed Rydet.

Fotografka jest też autorką takich cykli jak "Mały człowiek", "Świat uczuć i wyobraźni", "Nieskończoność dalekich dróg".

Rydet przez wiele lat była związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Należała też do Polskiego Związku Artystów Fotografików oraz Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej. Jej prace znajdują się m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Museum of Modern Art w Kioto, Muzeum Fotografii w Bradford, International Center of Photography w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W latach 1961-78 wykładała fotografię na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Rydet zmarła w 1997 r., w wieku 86 lat w Gliwicach.(PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)