Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarne krążki Pronitu wracają na rynek muzyczny

0
Podziel się

Czarne krążki Czerwonych Gitar, Ewy Demarczyk, Marka Grechuty ukażą się
wkrótce na rynku muzycznym. Płyty, pod szyldem znanego przed laty Pronitu, wyda jego następca -
Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach.

bEiqWwTF

Czarne krążki Czerwonych Gitar, Ewy Demarczyk, Marka Grechuty ukażą się wkrótce na rynku muzycznym. Płyty, pod szyldem znanego przed laty Pronitu, wyda jego następca - Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach.

Jak powiedział PAP prezes Zakładów Produkcji Specjalnej w Pionkach Arkadiusz Szulecki, w ciągu półtora miesiąca można spodziewać się reedycji m.in. wydanej w 1966 roku pierwszej płyty Czerwonych Gitar oraz czarnych krążków z przebojami Ewy Demarczyk oraz Marka Grechuty.

Szulecki zdradził, że prowadzone są także rozmowy w sprawie wydania płyty gramofonowej z utworami pochodzącego z Pionek popularnego wokalisty Andrzeja "Piaska" Piasecznego.

bEiqWwTH

Oferta skierowana będzie głównie do kolekcjonerów czarnych krążków. Nakład jednego tytułu wyniesie 500-600 sztuk.

Płyty będzie można kupić poprzez stronę internetową zakładów oraz w wybranych sklepach muzycznych.

Pierwsze płyty wyprodukowane zostaną na zamówienie w fabryce w Czechach. Pionkowskie zakłady, choć dysponują technologią niezbędną przy tego rodzaju produkcji, nie mają na razie urządzeń do tłoczenia płyt. Jak podkreślił Szulecki, jeszcze w tym roku zakłady z Pionek będą chciały kupić niezbędne maszyny i uruchomić własną produkcję płyt.

Według Szuleckiego, w Polsce jest zapotrzebowanie na płyty gramofonowe. Świadczy o tym, m.in. duże zainteresowanie na aukcjach internetowych.

bEiqWwTN

Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki tłoczyły płyty gramofonowe do początku lat 90. Były wówczas liderem na polskim rynku producentów płyt. Pronit produkował również kleje oraz proch i amunicję na potrzeby wojska.

W latach 90. w zakładach zaczęły się grupowe zwolnienia i ograniczanie produkcji. Firmę podzielono na kilka spółek, nastąpiła upadłość macierzystego zakładu. W 2005 roku Urząd Miasta w Pionkach odkupił majątek Pronitu od syndyka masy upadłościowej, pozostałe spółki upadły lub kontynuują działalność.

Obecne Zakłady Produkcji Specjalnej są kontynuatorem produkcji wojskowej Pronitu. Odbiorcą 95 proc. ich produkcji - głównie prochu i amunicji czołgowej - jest resort obrony narodowej i MSWiA. Zakłady wchodzą w skład grupy Bumar. (PAP)

ilp/ hes/ jra/

bEiqWwUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)