Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czarnogóra na drodze do UE i NATO. Wybory tego nie zmienią?

0
Podziel się:

Przywódca rządzącej w Czarnogórze Demokratycznej Partii Socjalistów Milo Djukanović ogłosił zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Czarnogóra na drodze do UE i NATO. Wybory tego nie zmienią?
(PAP/ EPA)

Przywódca rządzącej w Czarnogórze Demokratycznej Partii Socjalistów Milo Djukanović ogłosił zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

_ - Drodzy przyjaciele, zwyciężyliśmy. Spełniliśmy wszystkie warunki aby rozpocząć jutro formowanie rządu, który wprowadzi Czarnogórę na drogę integracji z UE i NATO i poprawy warunków życia wszystkich obywateli _ - powiedział Djukanović do około 600 swoich zwolenników zgromadzonych w siedzibie partii. W tłumie wznoszono okrzyki_ : Milo, kochamy cię! _

Według wciąż nieoficjalnych wyników, podanych przez ogólnokrajową telewizję i opartych na sondażach exit poll przeprowadzonych przez uniwersytet w stołecznej Podgoricy, Demokratyczna Partia Socjalistów uzyskała 46,1 proc. głosów wyprzedzając zdecydowanie główne ugrupowanie opozycyjne - Front Demokratyczny (FD), który zdobył 20 proc. głosów. Frekwencja przy urnach wyniosła 70,3 proc.

Oznacza to, że najprawdopodobniej DPS nie zdobędzie większości absolutnej w 81-osobowym parlamencie, ale będzie w stanie bez większych problemów sformować większościową koalicję razem z partiami mniejszościowymi, czyli z tradycyjnymi sojusznikami. Pierwsze wyniki oficjalne wyborów mają być znane dzisiaj.

DPS (utworzona w 1919 r. jako Związek Komunistów Czarnogóry) dominuje na scenie politycznej Czarnogóry od 23 lat. Władze chciały przyspieszenia wyborów o pół roku, by - jak argumentowały - mieć pełny czteroletni mandat podczas decydującego etapu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, rozpoczętych pod koniec czerwca.

Przeciwna wcześniejszym wyborom była słaba opozycja, której problemem jest brak wyrazistego programu i charyzmatycznych liderów, mogących stanąć do walki z Djukanoviciem, byłym prezydentem i wielokrotnym premierem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)