Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarnogóra: Wybuch przed siedzibą dziennika "Vijesti" w Podgoricy

0
Podziel się

Przed siedzibą niezależnego dziennika "Vijesti" w Podgoricy wybuchła w
nocy z czwartku na piątek bomba. Nikomu nic się nie stało - poinformowała gazeta. Jej dyrektor
obarczył odpowiedzialnością za zamach rząd Czarnogóry i premiera tego kraju Milo Djukanovicia.

bEpNVKHp

Przed siedzibą niezależnego dziennika "Vijesti" w Podgoricy wybuchła w nocy z czwartku na piątek bomba. Nikomu nic się nie stało - poinformowała gazeta. Jej dyrektor obarczył odpowiedzialnością za zamach rząd Czarnogóry i premiera tego kraju Milo Djukanovicia.

Nieznany sprawca umieścił pod oknem redaktora naczelnego dziennika Mihailo Jovovicia ładunek wybuchowy, który spowodował poważne straty materialne w wielu pomieszczeniach redakcji. W momencie eksplozji w budynku był Jovović i 15 dziennikarzy.

"Doszło do bezprecedensowego ataku terrorystycznego na naszą redakcję i próby zabójstwa Jovovicia" - powiedział mediom dyrektor "Vijesti" Żeljko Ivanović.

bEpNVKHr

Odpowiedzialnością za atak na gazetę Ivanović obarczył rząd i premiera Djukanovicia, mówiąc, że "jest to przykład w jaki sposób rząd szanuje wartości europejskie".

Dziennikarze "Vjesti" byli nie raz ofiarami napaści. W 2011 roku samochody należące do redakcji gazety podpalono, a w Niksziciu, w środkowej Czarnogórze, zaatakowano ekipę telewizyjną TV Vijesti.

W marcu 2012 roku dziennikarka gazety Olivera Lakić, autorka artykułów na temat organizacji przestępczych działających w kraju, została pobita przed swym domem w Podgoricy. Napastnik został skazany na dziewięć miesięcy więzienia, lecz podczas procesu nie udało się ustalić motywów i zleceniodawców ataku.

W lipcu 2012 roku syn burmistrza Podgoricy, były trzeci sekretarz ambasady Czarnogóry w Waszyngtonie Miljan Mugosza po trwającym trzy lata procesie został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za pobicie Jovovicia. Do incydentu doszło, kiedy towarzyszący Jovoviciowi fotograf usiłował zrobić zdjęcie burmistrzowi Podgoricy, Miomirowi Mugoszy, wsiadającemu do źle zaparkowanego samochodu w centrum miasta. W wyniku napaści dziennikarzowi pękła błon bębenkowa w uchu i musiał poddać się operacji. (PAP)

bEpNVKHx

jo/ ap/

15378167

bEpNVKHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)