Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czartoryski: w Ostrołęce ma powstać muzeum Żołnierzy Wyklętych

0
Podziel się:

W Ostrołęce ma powstać pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Żołnierzom
Wyklętym - zapowiedział w czwartek poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. Placówka ma się mieścić w
gmachu dawnego aresztu śledczego i upamiętniać Żołnierzy Wyklętych z terytorium całej Polski.

*W Ostrołęce ma powstać pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Żołnierzom Wyklętym - zapowiedział w czwartek poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. Placówka ma się mieścić w gmachu dawnego aresztu śledczego i upamiętniać Żołnierzy Wyklętych z terytorium całej Polski. *

"Nie wszystko co jest związane z kulturą musi mieścić się w Warszawie. Powstanie muzeum w Ostrołęce jest uzasadnione. Ten region po II wojnie światowej był niezwykle nasycony oddziałami partyzanckimi" - powiedział na konferencji prasowej Czartoryski, który jest posłem z okręgu wyborczego obejmującego Ostrołękę.

Poseł PiS dodał, że prezydent Ostrołęki skierował do Rady Miasta projekt uchwały w sprawie utworzenia tej instytucji.

Czartoryski uważa, że realną datą otwarcia pierwszej wystawy w muzeum jest 11 listopada br. Obecnie trwa przygotowanie ekspozycji i remont gmachu. W muzeum ma działać archiwum. Powstanie społeczna rada programowa, w której zasiądą m.in. historycy IPN.

Poseł PiS mówił o planach otwarcia muzeum w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto, ustanowione w lutym 2011 r., upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy swoją z walkę o wolną Polskę z reżimem komunistycznym przypłacili życiem lub też przez prawie pół wieku żyli w PRL-u z piętnem "bandytów" i "faszystów", jak określała ich komunistyczna propaganda.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. (PAP)

tgo/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)