Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czechy: Akademia Filmowa zgłosiła "Gorejący krzew" Holland do Oscara

0
Podziel się:

"Gorejący krzew" w reż. Agnieszki Holland jest czeskim kandydatem
do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny w 2013 roku - poinformowała w poniedziałek Czeska
Akademia Filmowa i Telewizyjna (CFTA). To dla mnie powód do dumy i radości - mówi reżyserka w
rozmowie z PAP.

bEDuBTYl

"Gorejący krzew" w reż. Agnieszki Holland jest czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny w 2013 roku - poinformowała w poniedziałek Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna (CFTA). To dla mnie powód do dumy i radości - mówi reżyserka w rozmowie z PAP.

Rzeczniczka CFTA Martina Rekova powiedziała agencji CTK, że decyzję taką członkowie Akademii podjęli zdecydowaną większością głosów. "Gorejący krzew" to skrócona kinowa wersja trzyczęściowego serialu telewizyjnego pod identycznym tytułem, osnutego wokół samobójczej śmierci studenta Jana Palacha, który na początku 1969 roku podpalił się w centrum Pragi w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

"Gorejący krzew" wszedł do dystrybucji w czeskich kinach 12 września. Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) musi jeszcze potwierdzić, czy film spełnia reguły konkursu - zaznaczyła Rekova. Według niej CFTA kierowała się opinią prawników, że chodzi o dzieło nowe i że tym samym nie został złamany zakaz zgłaszania do nominacji filmów, które zostały już udostępnione w telewizji lub w internecie.

bEDuBTYn

Gdyby okazało się, że "Krzew gorejący" nie spełnia kryteriów do nagrody, zastąpiłby go film, który w głosowaniu CFTA zajął drugie miejsce. Są to "Don Juani" znanego czeskiego reżysera Jirzego Menzla.

"Po raz pierwszy w historii do oscarowej rywalizacji skierowano z Republiki Czeskiej film, którego reżyser nie jest narodowości czeskiej. Nominowana trzy razy do Oscara polska reżyserka Agnieszka Holland ma do istotnego momentu czeskiej historii bliski stosunek, ponieważ w dobie okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego studiowała na praskiej (uczelni filmowej) FAMU" - powiedziała Rekova.

Agnieszka Holland w rozmowie z PAP wyraziła zadowolenie z decyzji Czeskiej Akademii Filmowej. "Jest to dla mnie powód do dumy i radości. O tym, jak wspaniale przyjęto w Czechach naszą pracę, świadczy to, że moi czescy koledzy wybrali ją jako najlepszą swoją produkcję, mimo że jestem Polką" - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, jeśli AMPAS zakwalifikuje "Gorejący krzew" do ubiegania się o nominację, to będzie on rywalizował z filmem Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". "To dobry znak dla naszego kina, że dwoje polskich filmowców ma szanse brać udział w tak ekskluzywnym konkursie" - dodała.

bEDuBTYt

Jak przypomina IAR, film Holland został w całości zrealizowany w Czechach na podstawie scenariusza Stepana Hulika.

  1. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 2 marca 2014 r. w Los Angeles. Lista nominowanych do Oscarów w poszczególnych kategoriach - którzy wyłonieni będą spośród kandydatów - zostanie ogłoszona 16 stycznia. (PAP)

dmi/ dog/ mc/ mrt/ mag/

14634541 int.

bEDuBTYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)