Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Elektroniczne archiwum służb bezpieczeństwa rozpoczyna działalaność

0
Podziel się:

Osoby zainteresowane dokumentami podległego czeskiemu Instytutowi Badania
Reżimów Totalitarnych (USTR) Archiwum Służb Bezpieczeństwa (ABS) będą mogły od poniedziałku
przeglądać w pracowniach badawczych kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów w formie elektronicznej -
poinformował w piątek na konferencji prasowej w Pradze dyrektor USTR Pavel Żaczek.

Osoby zainteresowane dokumentami podległego czeskiemu Instytutowi Badania Reżimów Totalitarnych (USTR) Archiwum Służb Bezpieczeństwa (ABS) będą mogły od poniedziałku przeglądać w pracowniach badawczych kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów w formie elektronicznej - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Pradze dyrektor USTR Pavel Żaczek.

Udostępniona baza danych obejmuje między innymi materiały z archiwów kierownictwa byłego komunistycznego Bezpieczeństwa Państwowego (StB) oraz jednostek SS i gestapo.

Instytut sporządził już wersje cyfrowe ponad 4 mln materiałów archiwalnych, które obecnie przechodzą kontrole. Jak zaznaczył Żaczek, chodzi tu szczególnie o ochronę prywatności danych osobowych w nowszych dokumentach. W przyszłym roku zbiór ten zostanie udostępniony w internecie.

Utworzenie elektronicznego archiwum nawiązuje do projektu "Otwarta przeszłość", zainicjowanego przez czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych w roku 2007.

Szef ABS Ladislav Bukovsky podkreślił wyjątkowość tego projektu w skali europejskiej. Umożliwia on znacznie szerszy i szybszy dostęp do informacji, na które wcześniej trzeba było czekać tygodniami. Wyjaśnił też, że jako pierwsze zostały utrwalone elektronicznie dokumenty, którym upływ czasu groził fizycznym zniszczeniem.

W pierwszej fazie projektu badacze mogą przeglądać dokumenty elektroniczne w trzech pracowniach badawczych - dwóch w Pradze i jednej w Kanicach pod Brnem. Po dopełnieniu niezbędnych formalności zainteresowani otrzymają tam kod dostępu do archiwum elektronicznego, a wyszukany przez nich dokument będzie im udostępniony najpóźniej w ciągu jednego dnia.

Dokumenty będzie można na miejscu wydrukować, a każda kopia zostanie oznaczona nazwą Archiwum Służb Bezpieczeństwa. Na możliwość przenoszenia materiałów na nośniki elektroniczne trzeba jeszcze kilka miesięcy poczekać.

Planowany dostęp przez internet ma być udzielany za każdym razem na okres roku osobom, które otrzymają w tym celu specjalny kod dostępu. W przypadku wykrycia, że kodem dysponuje inna osoba, zostanie on unieważniony. (PAP)

ekl/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)