Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Klaus otrzymał petycję przeciw Traktatowi z 20 tys. podpisów

0
Podziel się

Organizatorzy ogólnoeuropejskiej kampanii przeciwko Traktatowi
Lizbońskiemu złożyli w piątek na Zamku Praskim petycję wzywającą czeskiego prezydenta Vaclava
Klausa, by Traktatu nie podpisywał i uniemożliwił w ten sposób jego ratyfikację.

bEhZiwdh

Organizatorzy ogólnoeuropejskiej kampanii przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu złożyli w piątek na Zamku Praskim petycję wzywającą czeskiego prezydenta Vaclava Klausa, by Traktatu nie podpisywał i uniemożliwił w ten sposób jego ratyfikację.

Podpisaną przez 20 tys. osób petycję wręczył sekretarzowi Klausa Ladislavowi Jaklowi działacz skrajnie prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Kent Ekeroth, który jest inicjatorem tej akcji. Polega ona na zbieraniu podpisów za pośrednictwem internetu i Facebooka pod hasłem "Wesprzyjcie Vaclava Klausa". Organizatorzy, którzy najsilniejszy odzew znaleźli w Czechach i Wielkiej Brytanii, liczą na uzyskanie w dalszej perspektywie 100 tys. podpisów.

"Mam nadzieję, że pozostanie silny i nie podpisze tego" - oświadczył Ekeroth, według którego Traktat Reformujący Unię Europejską jest "niedemokratyczny" i pozbawi państwa członkowskie suwerenności.

bEhZiwdj

"Jeśli zdecyduje się pan nie podpisywać i nie ratyfikować Traktatu, przejdzie pan do historii jako wyjątkowo odważny mąż stanu, który uchronił narody i państwa UE przed coraz bardziej niedemokratyczną Unią Europejską" - wskazuje petycja. Wkrótce po jej doręczeniu na Zamek Praski Klaus oświadczył, iż wobec zgody brukselskiego szczytu UE na wyłączenie Republiki Czeskiej spod obowiązywania Karty Praw Podstawowych nie będzie stawiał żadnych dalszych warunków ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego. (PAP)

dmi/ mc/

5038214

bEhZiwdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)