Notowania

czechy
05.03.2010 17:41

Czechy: Minister finansów niechętny wypożyczeniu złota na Expo 2010

Generalny komisarz czeskiej ekspozycji na światowej wystawie Expo 2010 w Szanghaju Pavel Stehlik oświadczył, iż u ministra finansów Eduarda Janoty nie dostrzega woli bezpłatnego wypożyczenia tony złota do wykonania jednego z planowanych eksponatów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Generalny komisarz czeskiej ekspozycji na światowej wystawie Expo 2010 w Szanghaju Pavel Stehlik oświadczył, iż u ministra finansów Eduarda Janoty nie dostrzega woli bezpłatnego wypożyczenia tony złota do wykonania jednego z planowanych eksponatów. *

"Widzi w tym duże ryzyko" - poinformował Stehlik, cytowany przez piątkowe czeskie media. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd na poniedziałkowym posiedzeniu.

"Nie jesteśmy do tego zbytnio skłonni" - powiedział agencji CTK rzecznik resortu finansów Ondrzej Jakob.

Złoto jest potrzebne do wykonania eksponatu o nazwie Czeknowlogy, umożliwiającego odwzorowanie ludzkich emocji w formie kształtów, barw, dźwięków lub zapachów. Planuje się, że zwiedzający będą siadać na sensorycznym fotelu, rejestrującym ich odczucia przy spoglądaniu na olbrzymią kroplę czystego złota.

"Technika zapisywania emocji stosowana jest również w pewien sposób w wykrywaczu kłamstw. (Czeski artysta pochodzenia argentyńskiego) Federico Diaz wymyślił jednak sposób, jak zamienić emocje na kształty lub zapachy" - zaznaczył Stehlik. Co pięćsetny ze zwiedzających czeski pawilon miałby możliwość powąchania własnego zapachu, będącego efektem konfrontacji z eksponatem. Zapach ten otrzymywałby we flakoniku o kształcie kropli. (PAP)

dmi/ mc/

5793038

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz