Notowania

wiadomości
28.11.2012 20:41

Czechy: Minister obrony podał się do dymisji

Minister obrony Czech Alexandr Vondra poinformował w środę, że podaje się do dymisji. Jako powód podał swą przegraną w wyborach uzupełniających do Senatu w październiku br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister obrony Czech Alexandr Vondra poinformował w środę, że podaje się do dymisji. Jako powód podał swą przegraną w wyborach uzupełniających do Senatu w październiku br.

"Nie zdołałem obronić fotela senatora w wyborach uzupełniających do Senatu. Nie potrafię kierować ministerstwem bez zaufania wyborców, choć jestem dumny z moich osiągnięć i mam czyste sumienie" - oświadczył Vondra na konferencji prasowej w Pradze i zapowiedział, że z resortu, na którego czele stał dwa i pół roku, odchodzi 7 grudnia.

Minister ujawnił, że premier zaakceptował jego dymisję już na początku listopada. Powiedział, że odchodzi w grudniu, ponieważ chciał być obecny podczas zatwierdzania budżetu armii na rok 2013 i uczestniczyć w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi dotyczących uzbrojenia dla czeskiego wojska.

"To mój najlepszy współpracownik i zarazem najbardziej kompetentny minister obrony w ostatnich 20 latach" - powiedział Neczas na wspólnej konferencji prasowej z Vondrą.

Premier nie poinformował, kogo wyznaczy na wakujące stanowisko. "Mam w tej kwestii pewne sugestie" - oświadczył lapidarnie.

Alexandr Vondra to były czeski dysydent, sygnatariusz Karty 77, dyplomata, członek Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, założyciel Forum Obywatelskiego, doradca prezydenta Vaclava Havla do spraw międzynarodowych, negocjator czesko-niemieckiego traktatu o stosunkach dobrego sąsiedztwa, ambasador Republiki Czeskiej w Stanach Zjednoczonych.

W 2006 roku został senatorem. W rządzie Mirka Topolanka był szefem MSZ (2006-2007), a później wicepremierem do spraw europejskich (2007-2009). Stanowisko ministra obrony w rządzie Petra Neczasa otrzymał 13 lipca 2010 roku.

Z Pragi Andrzej Niewiadowski (PAP)

adn/ az/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz