Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Nowa polska architektura obecna na festiwalu Architecture Week

0
Podziel się:

Najnowsze projekty architektoniczne państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski,
przedstawiono w Pradze na festiwalu architektury Architecture Week 2011.

Najnowsze projekty architektoniczne państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, przedstawiono w Pradze na festiwalu architektury Architecture Week 2011.

Do 23 października na Hradczanach i w praskim ratuszu staromiejskim prezentowane są m.in. makiety budowli z Warszawy, Gdyni, Wrocławia, Krakowa i Katowic. Ekspozycjom towarzyszą dyskusje ze znanymi architektami oraz ludźmi zajmującymi się sztuką projektowania budynków i rozwoju miast.

Impreza próbuje też odpowiedzieć na pytania, stawiane przez współczesnych architektów i urbanistów. O socjologicznych, antropologicznych, historycznych i literackich koncepcjach miasta Europy Środkowej w poniedziałek wieczorem w ramach festiwalu w siedzibie Instytutu Polskiego w Pradze rozmawiali redaktorzy czeskiego pisma "Host" i polskiego "Res Publica Nowa" - Katerzina Tuczkova oraz Artur Celiński.

Jak tłumaczył PAP rzecznik Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj, Architecture Week to największa impreza tego typu w Czechach, pozwalająca na merytoryczną wymianę opinii w tej dziedzinie sztuki. "Ze względu na obchodzone w tym roku 20-lecie Grupy Wyszehradzkiej i prezydencję Węgier oraz Polski udział w niej był dla nas priorytetowym przedsięwzięciem" - podkreślił.

Podczas prezentacji architektury polskich miast na Hradczanach zaprezentowano najciekawsze wybrane powstające lub zrealizowane projekty.

"Odbyła się również część branżowa, w czasie której prezentowały się stolice Grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczyli w niej inwestorzy, deweloperzy oraz przedstawiciele władz samorządowych" - dodał Ruczaj.

Dużą część festiwalu poświęcono też zmianom zachodzącym we Wrocławiu, przedstawianym przez organizatorów imprezy jako jedno z najciekawszych i najdynamiczniej rozwijających się miast regionu. O historii i współczesności architektury stolicy Dolnego Śląska mówił architekt Zbigniew Maćków, którego pracownia przed kilkoma laty wygrała konkurs na rozbudowę wrocławskiego domu towarowego Renoma.

20-lecie zmian w architekturze Wrocławia w latach 1990-2010 przedstawia też odbywająca się w ratuszu praskiego Starego Miasta wystawa zatytułowana "Wrocław 20/20". Otwarta będzie do końca października.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)