Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: ODS rozwiązuje struktury współpracujące z komunistami

0
Podziel się

Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), do której należy i którą kieruje
premier Czech Petr Neczas, rozwiązała w poniedziałek struktury, które na szczeblu lokalnym
zdecydowały się na współpracę z komunistami.

bEihCKxx

Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), do której należy i którą kieruje premier Czech Petr Neczas, rozwiązała w poniedziałek struktury, które na szczeblu lokalnym zdecydowały się na współpracę z komunistami.

Partyjna rada wykonawcza wieczorem postanowiła zlikwidować 18 podlegających ODS, a działających lokalnie organizacji, bezpośrednio lub pośrednio współpracujących z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSCzM). Mandat straciły m.in. filie Obywatelskiej Partii Demokratycznej w miasteczkach Asz, Rychnov nad Knieżną, Raspenava, czy Kraliky.

Problem współpracy z komunistami na szczeblu lokalnym trapi ODS już od kilku lat. Uzasadniając decyzję rady, premier Neczas przypomniał, że współpracy z KSCzM zakazał partyjny kongres, a poniedziałkowy wyrok jest tylko potwierdzeniem wcześniejszych ustaleń.

bEihCKxz

"Rozumiemy, że te historie nie są czarno-białe, jednak rada wykonawcza ODS podjęła decyzję (...) już na poprzednim posiedzeniu, a dziś to potwierdziła" - powiedział szef rządu.

Neczas dodał, że ludzie ODS, których ugrupowania straciły partyjne poparcie, nie przestają być członkami partii, ale mają trzy miesiące na rejestrację w innych organizacjach lokalnych.

Natomiast rekrutujący się z tych ugrupowań burmistrzowie powiedzieli, że prędzej odejdą z ODS niż zaniechają lokalnej współpracy z komunistami. Podkreślają, że nie złamali postanowień statutowych. Ich zdaniem chodzi o temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę opinii publicznej od problemów centroprawicowej koalicji rządzącej.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

bEihCKxF

zab/ akl/

bEihCKya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)