Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Oponentka Klausa za odebraniem mu uprawnień ratyfikacyjnych

0
Podziel się:

Znana polityczna oponentka eurosceptycznego czeskiego prezydenta Vaclava
Klausa, socjaldemokratyczna wiceprzewodnicząca Senatu Alena Gajduszkova opowiedziała się w środę za
odebraniem mu konstytucyjnych uprawnień ratyfikacyjnych, gdyby trwale wzbraniał się podpisać
Traktat Reformujący Unię Europejską.

Znana polityczna oponentka eurosceptycznego czeskiego prezydenta Vaclava Klausa, socjaldemokratyczna wiceprzewodnicząca Senatu Alena Gajduszkova opowiedziała się w środę za odebraniem mu konstytucyjnych uprawnień ratyfikacyjnych, gdyby trwale wzbraniał się podpisać Traktat Reformujący Unię Europejską.

"Konstytucja Republiki Czeskiej stwierdza co prawda, że (prezydent) nie ponosi odpowiedzialności (politycznej) za swe działania, ale nie oznacza to, że nie ma obowiązków wobec swego kraju i obywateli. Wierzę, że czeski parlament nie będzie musiał tych obowiązków egzekwować" - napisała Gajduszkova w oświadczeniu przesłanym agencji CTK.

Jak zaznaczyła, ewentualnej akcji na rzecz pozbawienia głowy państwa uprawnień ratyfikacyjnych nie chce podejmować przed wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie zgodności Traktatu Lizbońskiego z ustawą zasadniczą. Gdyby werdykt był korzystny dla traktatu, a Klaus nadal nie chciał go podpisać, Izba Poselska i Senat powinny wspólnie podjąć uchwałę, że prezydent "z istotnych powodów" nie może wykonywać swych obowiązków. Zgodnie z konstytucją, jego prerogatywy ratyfikacyjne przeszłyby wówczas na premiera - twierdzi wiceprzewodnicząca Senatu.

Republika Czeska jako jedyne z 27 państw UE nie sfinalizowała jeszcze ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Prezydent Klaus dotąd nie podpisał zatwierdzonego już przez parlament Traktatu, domagając się uzupełnienia jego tekstu zastrzeżeniem, które ograniczy obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej. Ma to wyeliminować groźbę zgłaszania w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości roszczeń majątkowych wysiedlonych po wojnie Niemców.

Publiczna rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie wniosku grupy senatorów o zbadanie zgodności Traktatu Reformującego z czeską ustawą zasadniczą odbędzie się 27 października - ale nie wiadomo, czy tego samego dnia zapadnie werdykt.

Występując w środę w czeskiej telewizji publicznej CT, Gajduszkova wyraziła przekonanie, że w obu izbach parlamentu znajdzie wystarczające poparcie dla planowanej uchwały. (PAP)

dmi/ mc/

4937183 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)