Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Partie porozumiały się w sprawie sposobu przeprowadzania wyborów prezydenckich

0
Podziel się:

Czeskie ugrupowania parlamentarne porozumiały się w środę w sprawie zmian w
konstytucji, pozwalających na przeprowadzenie bezpośrednich wyborów prezydenckich.

Czeskie ugrupowania parlamentarne porozumiały się w środę w sprawie zmian w konstytucji, pozwalających na przeprowadzenie bezpośrednich wyborów prezydenckich.

Jak ustalili reprezentanci Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), ugrupowania Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09), ruchu Sprawy Publiczne (VV) oraz Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), prezydent będzie wyłaniany w dwóch turach, zorganizowanych podobnie do obecnych wyborów senackich. Dwaj kandydaci z najwyższym wynikiem z pierwszej rundy przejdą do drugiego etapu, gdzie zmierzą się w walce o fotel głowy państwa.

Minister sprawiedliwości Jirzi Pospiszil tłumaczył, że zgodnie z ustaleniami aby móc zgłosić swój udział w wyścigu do fotela prezydenckiego kandydat będzie musiał zebrać poparcie 50 tys. osób, albo uzyskać nominację ze strony 10 senatorów lub 20 posłów. Pozostałe kwestie, jak np. kwestia przerwy między pierwszą a drugą turą, uprawnień prezydenta, czy długości kadencji głowy państwa, zostaną omówione w czasie kolejnych spotkań.

Definitywnej umowy w sprawie wyborów prezydenckich należy spodziewać się jeszcze wiosną. "Cieszyłbym się, gdyby udało się je osiągnąć do końca kwietnia, abyśmy na czas mogli przeprowadzić głosowanie w Izbie Poselskiej i Senacie" - powiedział po spotkaniu premier Czech, Petr Neczas.

W rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) reprezentowanej Izbie Poselskiej (niższej izbie parlamentu) przez 26 posłów.

Zgodnie z obecną konstytucją Czech, prezydenta na pięcioletnią kadencję wyłania parlament spośród kandydatów zaproponowanych przez grupę co najmniej 10 posłów lub senatorów a głową państwa zostaje ten, który uzyska poparcie absolutnej większości w czasie wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu.

Nie wyklucza się, że już w 2013 roku następca Vaclava Klausa zostanie wybrany w wyborach ogólnopaństwowych przez wszystkich obywateli.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)