Notowania

prezydent
24.10.2010 21:49

Czechy: Pierwsza biografia prezydenta Vaclava Klausa

Pierwsza biografia opisująca karierę polityczną prezydenta Czech Vaclava Klausa pojawiła się w weekend w czeskich księgarniach. Książkę pt. "Portret polityka w dwudziestu obrazach" napisał znany krytyk czeskiego przywódcy, politolog Jirzi Pehe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwsza biografia opisująca karierę polityczną prezydenta Czech Vaclava Klausa pojawiła się w weekend w czeskich księgarniach. Książkę pt. "Portret polityka w dwudziestu obrazach" napisał znany krytyk czeskiego przywódcy, politolog Jirzi Pehe.

Autor twierdzi m.in., że prezydent Klaus - jedna z najważniejszych postaci czeskiej sceny politycznej po aksamitnej rewolucji z 1989 roku i transformacji gospodarczej - w ostatnich latach upada i bardziej poświęca się autopromocji, niż istotnym tematom polityki.

"Politycznie i intelektualnie już od kilku lat marnieje, a tematy, które wybiera, często są dziwaczne" - powiedział Pehe w czasie piątkowej prezentacji książki. Klaus - jego zdaniem - stracił zapał i zdolność do poruszania się w polityce, które miał jeszcze w latach 90. Obecnie częściej zwraca na siebie uwagę poprzez kontrowersje i "ośmiesza się", co w przypadku polityka tego kalibru, jest wielką stratą - twierdzi politolog.

Pehe przypomina jednak, że prezydent jest człowiekiem, który był fundamentem wszystkiego - zarówno dobrego, jak i złego - co się stało w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Czechach.

Politolog nie ukrywa w książce swych krytycznych opinii, choć podkreśla, że w dużej mierze "antyklausowskie" poglądy hamuje. Dodaje, że głównym powodem napisania książki był fakt, że o Klausie jak na razie pisał tylko sam Klaus. Swoją publikacje określa mianem "komentowanej analizy".

"Ku swemu zdziwieniu kilka lat temu zauważyłem, że o Vaclavie Klausie, który - według mnie - jest najwyraźniejszą postacią porewolucyjnej historii, nie wyszła żadna książka. Czekałem, że się za nią weźmie ktoś inny, ale do tego nie doszło, więc postanowiłem, że przy okazji dwudziestolecia jego działalności w polityce taką książkę napiszę" - wyjaśniał Pehe.

Książka podzielona jest na 20 rozdziałów. Każdy z nich przedstawia jeden rok z ostatnich 20 lat Vaclava Klausa. Pehe mówił, że nie traktował swej publikacji jako opisu najnowszej historii, dlatego też w każdym rozdziale prezentował wydarzenie, które - jego zdaniem - definiowało karierę polityczną obecnego prezydenta.

Autor dodaje, że pisanie pozwoliło mu inaczej spojrzeć na Klausa. "W niektórych kwestiach dostrzegam oczywistą kontynuację opinii, których wcześniej nie widziałem. Zawsze sądziłem, że Vaclav Klaus przemienił się w eurosceptyka gdzieś w połowie lat 90., a jego eurosceptycyzm narastał. Jednak jeśli spojrzy się na jego poglądy z początku lat 90., można dostrzec tam wyraźną oś, która ma rzeczywiste podłoże filozoficzne" - mówił Pehe.

Publikacja książki wzbudziła ostre reakcje sympatyków Klausa. Przed kawiarnią, w której odbywała się prezentacja, demonstrowało kilkanaście osób ze stowarzyszenia D.O.S.T., wspierającego sprzeciw prezydenta Czech wobec Traktatu z Lizbony. Pehego nazwali "szkodnikiem", "zdrajcą" i "kolaborantem Unii Europejskiej".

Vaclav Klaus w czeskiej polityce działa od 1989 roku. Zanim w 2003 roku został prezydentem, pełnił funkcje ministra finansów, przewodniczącego Izby Poselskiej oraz premiera. Klausa uważa się za architekta reform rynkowych w czeskiej gospodarce. Był też jednym z największych orędowników podziału Czechosłowacji.

zab/ mc/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz