Notowania

wiadomości
25.07.2011 10:06

Czechy: Prasa o zamachach w Oslo

Po zamachach w Norwegii nie da się już jednoznacznie określić profilu terrorystów ze względu na wiarę lub przynależność etniczną - pisze zgodnie w poniedziałek prasa w Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Po zamachach w Norwegii nie da się już jednoznacznie określić profilu terrorystów ze względu na wiarę lub przynależność etniczną - pisze zgodnie w poniedziałek prasa w Czechach. *

Zdaniem "Hospodarzskich novin" atak terrorystyczny w Oslo pozbawił Europę iluzji o niebezpieczeństwie grożącym z zewnątrz, że przeciwko "nam" są tylko islamiści, czyniący wszystko, aby zniszczyć nasz świat. Gazeta podkreśla, że z krwawej masakry w norweskiej stolicy wypływa stara, zapomniana prawda: każdy ekstremizm jest niebezpieczny, bez względu na wiarę, przynależność narodową, czy etniczną.

"Mlada fronta Dnes" zauważa, że w Norwegii zabijał człowiek wykształcony, który powołuje się na Winstona Churchilla, angielskich filozofów oraz zasady chrześcijaństwa. A chrześcijanie - dodaje dziennik - którzy dotychczas bez problemu wiązali islam z terroryzmem i zagrożeniem, czują się urażeni i powtarzają, iż sprawcą był psychopata.

"Lidove noviny" zdumione są natomiast skutecznością, z jaką zabijał sprawca, a zamach w Norwegii porównują z atakami w USA z 11 września 2001 roku. W Oslo i Nowym Jorku zaskoczenie wzbudza to, jak wielkie zniszczenia da się osiągnąć z pomocą improwizowanych środków, wykorzystanych przez terrorystów - pisze gazeta.

"LN" zwracają też uwagę, że we współczesnej Europie część społeczeństwa czuje się sfrustrowana brakiem wpływu na decyzje elit i wypieraniem z debaty publicznej wszelkiego sprzeciwu wobec politycznej poprawności.

Sprawca zamachów w Oslo i na wyspie Utoya "Anders Breivik nie bredził o światowym kalifacie, ani o 72 hurysach czekających w raju na męczenników. Po prostu nie chciał, aby zasady dyktował liberalny mainstream i nie zawahał się w tym celu zabić około 100 ludzi" - podkreślił komentator dziennika Zbyniek Petraczek.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz