Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Przyszły szef MSZ o zamrożeniu ratyfikacji konstytucji UE

0
Podziel się:

Konserwatywna opozycja, która po
czerwcowych wyborach prawdopodobnie obejmie w Czechach władzę,
zamrozi ratyfikację konstytucji Unii Europejskiej - powiedział w
opublikowanym w środę wywiadzie dla Reutera Jan Zahradil z
prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), typowany na
przyszłego ministra spraw zagranicznych.

Konserwatywna opozycja, która po czerwcowych wyborach prawdopodobnie obejmie w Czechach władzę, zamrozi ratyfikację konstytucji Unii Europejskiej - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla Reutera Jan Zahradil z prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), typowany na przyszłego ministra spraw zagranicznych.

Uważa on, że Europa potrzebuje bardziej elastycznego dokumentu niż obecny projekt konstytucji UE.

Zahradil, który określił stanowisko ODS jako "proeuropejskie, lecz antyfederalistyczne", powiedział, że przeprowadzenie referendum w sprawie unijnej konstytucji nie ma sensu w sytuacji, gdy odrzuciły ją dwa kraje.

"Będzie nam zależeć na umieszczeniu w naszym rządowym programie zaniechania w Czechach procesu ratyfikacji konstytucji UE" - powiedział 43-letni członek Parlamentu Europejskiego.

Dodał, że jeśli Holendrzy i Francuzi zmienią zdanie, powrót do głosowania nad konstytucją UE będzie w Czechach możliwy.

Zahradil oznajmił, że jest przeciwny zapisom konstytucji dającym dużym krajom znacznie większą liczbę głosów niż obecnie, a Czechy pozbawiającym mniej więcej jednej trzeciej obecnych głosów.

"Sprzeciwiamy się daniu Niemcom dwa razy więcej głosów niż dotychczas i ograniczeniu naszych głosów o około jednej trzeciej w porównaniu z tym, co mamy obecnie" - podkreślił Zahradil.

Jest on zdania, że Europa potrzebuje odmiennych podstawowych rozwiązań. Zapowiedział, że debata na ten temat będzie priorytetem dla Czechów, którzy obejmą rotacyjne przewodnictwo Unii w pierwszej połowie 2009 roku.

We wtorek konstytucję UE ratyfikował parlament Estonii, zwiększając do 15 liczbę krajów członkowskich, które przyjęły konstytucję UE. W środę nad przyjęciem unijnej konstytucji debatować będzie fiński parlament, a głosowanie spodziewane jest w końcu tygodnia.

W zeszłym roku jednak Francja i Holandia w referendach odrzuciły unijną konstytucję. Tymczasem, aby nabrała ona mocy wiążącej, konieczne jest jej przyjęcie przez wszystkie kraje członkowskie.

Proces ratyfikacji konstytucji UE wstrzymały Wielka Brytania, Irlandia, Polska, Szwecja, Dania, Portugalia i Czechy. (PAP)

jo/ kan/

2699 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)