Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Ratyfikacja unijnego traktatu zagrożona przez wypowiedzi Sarkozy'ego-premier

0
Podziel się

Ratyfikacja przez Czechy unijnego
Traktatu Lizbońskiego jest zagrożona z powodu komentarzy
francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - powiedział w
poniedziałek premier Mirek Topolanek. Czechy sprawują w tym
półroczu przewodnictwo w UE.

bEgFeoPV

Ratyfikacja przez Czechy unijnego Traktatu Lizbońskiego jest zagrożona z powodu komentarzy francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - powiedział w poniedziałek premier Mirek Topolanek. Czechy sprawują w tym półroczu przewodnictwo w UE.

Sarkozy rozwścieczył Czechów w miniony czwartek zapowiadając w wystąpieniu telewizyjnym zwiększenie inwestycji w kraju, a jako jeden z przykładów podał zniesienie części obciążeń podatkowych dla rodzimej branży motoryzacyjnej, tak by uratować krajowe fabryki i miejsca pracy.

"Jeśli dajemy pieniądze firmom samochodowym na restrukturyzację, to nie po to, by dowiedzieć się, że kolejna fabryka przenosi się do Czech czy gdzie indziej" - dodał Sarkozy.

bEgFeoPX

"To, co powiedział Nicolas Sarkozy, jest nie do uwierzenia. Jeśli ktoś chciał poważnie zagrozić ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, nie mógł wybrać lepszego sposobu i momentu" - powiedział Topolanek w wywiadzie dla dziennika "Hospodarzske Noviny".

Nie jest to pierwsze spięcie na linii Paryż-Praga. Jak pisał dziennik "Le Monde" w miniony weekend, Sarkozy, który dopiero co rozstał się ze sterami UE, zarzuca czeskiemu przewodnictwu brak inicjatyw w walce z kryzysem finansowym i gospodarczym. Wciąż apeluje też o większą konsolidację strefy euro, proponując zwołanie kolejnego szczytu jej państw członkowskich.

Czechy są jedynym państwem Unii, które nie zajęły jeszcze stanowiska wobec Traktatu Lizbońskiego. Głosowanie nad nim w czeskim parlamencie ma się odbyć 17 lutego. (PAP)

jo/ ro/

bEgFeoQd

1997 arch.

bEgFeoQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)