Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Rząd chce szeroko rozwijać energetykę nuklearną

0
Podziel się

Czechy zamierzają budować na szeroką skalę elektrownie atomowe -
wynika z projektu planu rozwoju energetyki jądrowej, przygotowanego przez ministerstwo przemysłu
tego kraju. O dokumencie pisze w czwartek agencja Reutera.

bEgkEGUR

Czechy zamierzają budować na szeroką skalę elektrownie atomowe - wynika z projektu planu rozwoju energetyki jądrowej, przygotowanego przez ministerstwo przemysłu tego kraju. O dokumencie pisze w czwartek agencja Reutera.

Projekt zakłada, że w 2060 roku energia jądrowa będzie pokrywać 80 procent czeskich potrzeb energetycznych.

Czesi dysponują obecnie sześcioma reaktorami atomowymi i ogłosiły przetarg na budowę kolejnych dwóch, choć rząd w Pradze obawia się negatywnych reakcji ze strony Niemiec, a także sprzeciwu Austrii.

bEgkEGUT

Wiedeń od dawna protestuje przeciwko rozbudowie największej czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie, położonej 50 km od austriackiej granicy, a Berlin ogłosił po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, że zrezygnuje z energii atomowej do 2022 roku.

Czeski minister przemysłu i handlu Martin Kocourek powiedział agencji Reutera, że energia nuklearna jest konieczna jako źródło taniej energii, gdyż tradycyjne źródła jej pozyskiwania są niewystarczające. "Część Unii Europejskiej zmierza w drugą stronę, gdyż prawdopodobnie nie zależy jej na konkurencyjności" - oświadczył.

Przedsiębiorstwo energetyczne CEZ produkuje 70 procent energii w Czechach i jest m.in. operatorem dwóch elektrowni atomowych w tym kraju. Elektrownie te - w Dukovanach (na Wysoczyźnie) i w Temelinie (w kraju południowoczeskim) - dostarczają jedną trzecią całej energii w kraju.

Czechy są eksporterem energii elektrycznej do sąsiednich Niemiec. (PAP)

bEgkEGUZ

jo/ ap/

9741705

bEgkEGVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)