Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Sąd: katedra św. Wita w Pradze należy do Kościoła

0
Podziel się:

Katedra św. Wita wraz z
przyległymi nieruchomościami, jeden z najbardziej znanych zabytków
Pragi, należy do Kościoła katolickiego - uznał w piątek sąd w
stolicy Czech, podtrzymując wydany w październiku ubiegłego roku
wyrok niższej instancji.

Katedra św. Wita wraz z przyległymi nieruchomościami, jeden z najbardziej znanych zabytków Pragi, należy do Kościoła katolickiego - uznał w piątek sąd w stolicy Czech, podtrzymując wydany w październiku ubiegłego roku wyrok niższej instancji.

Po przejęciu władzy przez komunistów w 1948 roku wszystkie wspólnoty wyznaniowe w Czechosłowacji zostały pozbawione własności. W 1954 roku ogłoszono, że katedra, od XIV wieku należąca do Kościoła, jest własnością państwa.

Katedra św. Wita, wzniesiona w XIV-XV w., leży na Hradczanach w obrębie zabudowań zamku praskiego, siedziby królów Czech, a potem prezydentów Czechosłowacji i Czech. Spoczywają w niej prochy świętych i królów czeskich.

Po "aksamitnej rewolucji" Kapituła Św. Wita wniosła pozew przeciwko Kancelarii Prezydenckiej, domagając się prawa własności do katedry i dziesięciu innych budynków Zamku Praskiego.

W 1994 roku sąd dzielnicowy przyznał katedrę i kilka innych obiektów Kościołowi. Orzeczenie to wywołało w Czechach falę protestów. Posłowie do parlamentu, naukowcy i zwykli obywatele argumentowali, że katedra jest "sakralnym symbolem czeskiej państwowości", i podpisywali petycje wzywające Kancelarię Prezydenta i administrację zamku na Hradczanach do odwołania się od tej decyzji. W 1995 roku Kancelaria Prezydencka złożyła apelację i sąd się do niej przychylił. Po kolejnej apelacji ze strony Kościoła sąd apelacyjny zmienił decyzję.

Pod koniec 1996 roku prymas Czech, kardynał Miloslav Vlk, oznajmił, że Kościół katolicki rezygnuje na rzecz narodu czeskiego ze starań o odzyskanie na własność katedry. Wysunął jednocześnie warunek, że musi zostać cofnięty dekret z 1954 roku o upaństwowieniu świątyni, a w jego miejsce należy ogłosić nowe przepisy prawne dotyczące własności. Zażądał, aby Kościół był włączony w zarządzanie katedrą oraz aby mógł bez przeszkód korzystać z niej w celach religijnych. Porozumienie nie doszło jednak do skutku i Kościół na nowo podjął kroki prawne, zakończone obecnie sukcesem.

Strona państwowa zapowiedziała zaskarżenie do Sądu Najwyższego wydanego w piątek wyroku. (PAP)

jo/ mc/

3614 3997 4032

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)