Notowania

czechy
16.12.2010 17:15

Czechy: Senat poparł redukcję wynagrodzeń czlonków władz państwa

Czeski Senat zatwierdził w czwartek rządowy plan okresowej redukcji wynagrodzeń najważniejszych funkcjonariuszy państwowych, w tym prezydenta państwa i premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Czeski Senat zatwierdził w czwartek rządowy plan okresowej redukcji wynagrodzeń najważniejszych funkcjonariuszy państwowych, w tym prezydenta państwa i premiera. *

Zmniejszenie uposażeń o 5 procent będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku: wobec parlamentarzystów i urzędników centralnej administracji państwowej przez dwa lata, a wobec prokuratorów i sędziów przez rok.

Za redukcją, popartą w ubiegły piątek przez Izbę Poselską, niższą izbę parlamentu, opowiedziało się 46 z 68 obecnych na sali obrad senatorów, w tym również przedstawiciele opozycji. Przeciw było 19. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Vaclav Klaus.

Plan obniżenia pensji najwyższych funkcjonariuszy państwowych powiązany jest z 10-procentową redukcją całkowitych wydatków na wynagrodzenia w sferze publicznej. Już w tym roku członkowie najwyższych czeskich władz mają o 4 proc. niższe pobory w porównaniu z ubiegłym rokiem, odebrano im ponadto różne przywileje, jak np. darmowe przejazdy środkami komunikacji publicznej. (PAP)

zab/ dmi/ ap/

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz