Notowania

wiadomości
18.01.2012 11:19

Czechy: Śnieżyce w Sudetach; w Jesionikach ogłoszono stan klęski

Śnieżyce wywołały w środę poważne komplikacje w czeskich Jesionikach, paśmie górskim Sudetów Wschodnich, położonym przy granicy z Polską. Drogi są nieprzejezdne, władze ogłosiły w regionie stan klęski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Śnieżyce wywołały w środę poważne komplikacje w czeskich Jesionikach, paśmie górskim Sudetów Wschodnich, położonym przy granicy z Polską. Drogi są nieprzejezdne, władze ogłosiły w regionie stan klęski. *

Śnieg pada także w innych częściach północnego pasa Czech: od Karkonoszy aż po Bramę Morawską. W konsekwencji bardzo gęstych opadów doszło do kilku wypadków drogowych, w których zginęło trzech ludzi.

Na sudeckie szosy, oprócz pługów, wyjechały kombajny śnieżne i inny ciężki sprzęt. Jednak ze względu na nieustającą śnieżycę drogowcy nie dają rady ich oczyścić. Od wtorku napadało tam ponad 60 cm śniegu. Śnieg jest mokry i ciężki, i pod jego naciskiem łamią się gałęzie drzew, powodujące dalsze problemy.

"Jak widać, nadal pięknie sypie, a gęstość opadów jest wciąż intensywna" - powiedział cytowany przez czeskie radio szef służb drogowych w mieście Jesenik, Jan Prejda. Według niego w ciągu nocy pokrywa śnieżna miejscami wzrosła o około 20 centymetrów, a prognozy nie przewidują znaczącej poprawy pogody.

Z centrum Jesenika śnieg wywożony jest ciężarówkami poza miasto, gdyż już nie ma gdzie go odgarniać. Całkowicie zasypana jest położona w pobliżu gmina Biela pod Pradiedem.

Śnieg powodował również utrudnienia w innych regionach Czech. W wielu miejscach drogi zostały zablokowane przez grzęznące w zaspach ciężarówki.

Jedną z ofiar śmiertelnych był kierowca rosyjskiego tira, który zatrzymał się pod Czeskim Cieszynem, aby założyć łańcuchy śniegowe na koła. W tej samej chwili uderzył w niego jadący z naprzeciwka samochód osobowy, który wpadł w poślizg.

Służby drogowe podkreślają, że obecne warunki są gorsze od siarczystego mrozu. Temperatury oscylują wokół zera stopni Celsjusza, a sprzęt nie radzi sobie z ciężkim i mokrym śniegiem.

Synoptycy poprawę warunków zapowiadają na popołudnie.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz