Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Teleskopowe obserwacje słońca na festynie św. Anny

0
Podziel się:

Teleskopowe obserwacje słońca, rajd rowerów retro i pokazy szlifowania
kamieni to atrakcje festynu św. Anny, który w sobotę odbędzie się po czeskiej stronie Izerskiego
Parku Ciemnego Nieba w miejscowości Jizerka.

Teleskopowe obserwacje słońca, rajd rowerów retro i pokazy szlifowania kamieni to atrakcje festynu św. Anny, który w sobotę odbędzie się po czeskiej stronie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba w miejscowości Jizerka.

Jak poinformowała PAP w piątek Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego, festyn, który został zorganizowany w czeskiej miejscowości Jizerka, potrwa do 17.00, a na uczestników czekają m.in. pokazy szlifowania kamieni szlachetnych, odlewania kul kłusowniczych, wyrobu szklanych przedmiotów i przedstawienie teatralne dla dzieci.

"Impreza rozpocznie się od rajdu rowerów retro, który wyruszy ze schroniska +Orle+ do Jizerki. Główną atrakcją festynu będzie natomiast możliwość oglądania słońca przez teleskop astronomiczny. Przez cały dzień będzie można także zwiedzać Muzeum Gór Izerskich" - mówił Porada-Labuda.

Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 r. w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii, jako pierwszy taki park w Europie. Umowę o jego powołaniu zawarły: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Nadleśnictwo Świeradów Zdrój, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Obszar Krajobrazu Chronionego Jizerske Hory oraz Dyrekcja Regionalnej Lasów Republiki Czeskiej w Libercu.

Park ma powierzchnię prawie 75 km kw. i znajduje się w środkowej części Gór Izerskich. Jego głównym celem jest przybliżenie tzw. problemu zanieczyszczenia światłem. Chodzi o to, że np. w wyniku wadliwego zaprojektowania zewnętrznych instalacji oświetleniowych, część światła emitowanego przez te instalacje wydostaje się poza obszar, który powinien być oświetlony i rozprasza się w atmosferze. To zaś powoduje wzrost jasności nocnego nieba.

W obszarach najbardziej zurbanizowanych jasność nocnego nieba jest tak duża, że widoczne są tylko najjaśniejsze gwiazdy, natomiast park ciemnego nieba daje możliwość obserwowania nieba pełnego gwiazd. Według pomysłodawców parku zanieczyszczenie światłem może wpływać pośrednio na szkody w ekosystemie, być przyczyną wypadków drogowych, negatywnie odbijać się na zdrowiu osób z chorobami wzroku oraz źle wpływać na samopoczucie. (PAP)

mic/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)