Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
28.10.2006 16:06

Czechy: Zakończyły się wybory do Senatu

Prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wyraźnie wygrała zakończoną w sobotę drugą turę wyborów do czeskiego Senatu - wynika z przeprowadzonych wśród głosujących sondaży.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wyraźnie wygrała zakończoną w sobotę drugą turę wyborów do czeskiego Senatu - wynika z przeprowadzonych wśród głosujących sondaży. *

Wybory odbywały się w jednej trzeciej wszystkich okręgów, bowiem na mocy czeskiej konstytucji co dwa lata odnawia się obsadę 27 spośród łącznie 81 miejsc w izbie wyższej parlamentu.

W przeprowadzonej tydzień wcześniej pierwszej turze żaden kandydat nie uzyskał w swym okręgu niezbędnej do elekcji ponad połowy głosów. Do tury drugiej przeszło zatem 54 kandydatów - z każdego okręgu po dwóch, którzy w turze pierwszej zdobyli najwięcej głosów.

Według sondaży, prowadzonych wśród osób wychodzących z lokali wyborczych, przedstawiciele ODS mogą wygrać w 18 okręgach, co zwiększyłoby stan posiadania tej partii w Senacie do 45 mandatów - czyli dałoby jej bezwzględną większość. Główna polityczna konkurentka ODS, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD), zdobyła mandaty w najprawdopodobniej czterech okręgach, co podwyższa liczbę jej senatorów z sześciu do dziewięciu.

Według wstępnych wyników, w drugiej turze wyborów do Senatu uczestniczyła mniej więcej jedna piąta elektoratu. (PAP)

dmi/ ap/

2124 arch.

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz