Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
28.10.2006 18:20

Czechy: Zakończyły się wybory do Senatu

(ostateczny podział mandatów)

Podziel się
Dodaj komentarz

(ostateczny podział mandatów)

28.10.Praga (PAP/CTK,Reuters) - Prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wyraźnie wygrała zakończoną w sobotę drugą turę wyborów do czeskiego Senatu, zdobywając 14 z 27 objętych głosowaniem mandatów.

Wybory odbywały się w jednej trzeciej wszystkich okręgów, bowiem na mocy czeskiej konstytucji co dwa lata odnawia się obsadę 27 spośród łącznie 81 miejsc w izbie wyższej parlamentu.

W przeprowadzonej tydzień wcześniej pierwszej turze żaden kandydat nie uzyskał w swym okręgu niezbędnej do elekcji ponad połowy głosów. Do tury drugiej przeszło zatem 54 kandydatów - z każdego okręgu po dwóch, którzy w turze pierwszej zdobyli najwięcej głosów.

W rezultacie wyborów ODS ma obecnie 41 senatorów, co oznacza zdobycie przez nią bezwzględnej większości w izbie wyższej. Dzięki temu będzie mogła samodzielnie zatwierdzać ustawy albo zwracać je Izbie Poselskiej do ponownego rozpatrzenia.

Główna polityczna konkurentka ODS, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD), wygrała w sześciu okręgach, co podwyższa liczbę jej senatorów do 12.

Frekwencja w drugiej turze wyborów do Senatu wyniosła tylko 20,7 procent. (PAP)

dmi/ ap/

3164 3179

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz