Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Znaleźć miłość w metrze - Praga wprowadziła "wagony randkowe"

0
Podziel się

Swatanie i internetowe randki już nie wystarczą - Czesi mają nowy pomysł na
znalezienie drugiej połówki. Od soboty mogą szukać jej w metrze. W Pradze na trasę wyjechały
pociągi z "wagonami randkowymi"; każdy może nawiązać kontakt z osobą, która mu się podoba.

bEpFktDp

Swatanie i internetowe randki już nie wystarczą - Czesi mają nowy pomysł na znalezienie drugiej połówki. Od soboty mogą szukać jej w metrze. W Pradze na trasę wyjechały pociągi z "wagonami randkowymi"; każdy może nawiązać kontakt z osobą, która mu się podoba.

Nie obowiązują żadne zasady dotyczące sposobu zawierania znajomości.

Wagony oznaczone specjalnymi tablicami kursują w pociągach linii "A", wiodącej przez najbardziej znane miejsca stolicy Czech, jak Hradczany, Stare Miasto czy Plac Wacława.

bEpFktDr

Wielu prażanom pomysł bardzo się podoba. "Świetna sprawa! Tyle razy mi się zdarzyło, że widziałam w metrze przystojnego chłopaka. Ale przecież nie wypada zaczepiać obcych. Teraz mogę to zrobić i nie muszę się bać, że ktoś będzie się na mnie dziwnie patrzył" - mówi Petra Novotna, która codziennie podróżuje metrem. "To naprawdę miła odmiana, zwłaszcza że teraz wszyscy ciągle gapią się w swoje komórki. A tak można podejść i zagadać" - chwali pomysł Jaromir Holtz z Pragi.

Chociaż pomysł nie ma przeciwników, to jednak nie wszyscy podchodzą do niego z takim entuzjazmem. "Metro to dziwne miejsce na zawieranie znajomości. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła znaleźć miłość w metrze" - mówi Adela Filipova, pracująca w sklepie w centrum Pragi.

Nikt jednak nie musi czuć się zobowiązany do zawierania znajomości. W każdym pociągu tylko jeden wagon jest przeznaczony dla osób, poszukujących nowych znajomych. Z kolei przewoźnik przypomina, że w godzinach szczytu do wagonu może wsiąść każdy.

Pomysł na wprowadzenie specjalnego "randkowego" wagonu zrodził się w maju tego roku w praskim magistracie. I choć urzędnicy mieli wielkie plany, to na razie skończyło się na programie pilotażowym. Jednocześnie sami przyznają, że dziś bardziej chodzi o rozmowę niż o znalezienie miłości. "Główny akcent chcemy położyć na rozmowę, możliwość dyskusji i oczywiście poznawanie się" - wyjaśniają.. Teraz Praskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie sprawdzać, jakim zainteresowaniem cieszy się specjalny wagon, by zdecydować, czy będzie jeździł również na pozostałych liniach metra, a także w inne dni tygodnia.

bEpFktDx

Jeszcze przed wprowadzeniem "wagonu randkowego" do normalnego rozkładu jazdy, pomysł wielu zainteresował. W ankiecie internetowej, przeprowadzonej przez portal iDnes.cz, ponad 60 proc. respondentów zadeklarowało chęć podróży takim wagonem. Jednocześnie prawie 30 proc. przyznało, że zdarzyło im się poznać kogoś w metrze, a z czasem znajomość ta przerodziła się w przyjaźń lub miłość.

Z Pragi Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ mmp/ kar/

bEpFktDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)