Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Związkowcy nie godzą się na obniżkę płac policjanów

0
Podziel się

Czeskie związki zawodowe nie godzą się na obniżkę płac policjanów. Fiaskiem
skończyły się w poniedziałek rozmowy ostatniej szansy między przedstawicielami związków służb
mundurowych a ministrem spraw wewnętrznych Radkiem Johnem. Na wtorek związki zapowiadają
demonstrację w Pradze.

bEiGXkLF

Czeskie związki zawodowe nie godzą się na obniżkę płac policjanów. Fiaskiem skończyły się w poniedziałek rozmowy ostatniej szansy między przedstawicielami związków służb mundurowych a ministrem spraw wewnętrznych Radkiem Johnem. Na wtorek związki zapowiadają demonstrację w Pradze.

Ministerstwo zgodziło się tylko na niewielkie ustępstwa. Związkowcy nie zrezygnowali z planowanego na wtorek w Pradze masowego protestu.

Po trwającym około ośmiu godzin spotkaniu szefa resortu, kierownictwa policji i komendantów wojewódzkich John ogłosił, że pensja w policji spadnie o średnio 6,3 proc., a nie jak zapowiadano wcześniej - 10 proc. Zdaniem ministra to dobra wiadomość.

bEiGXkLH

Pieniądze na ograniczenie zapowiadanych obniżek płac mają pochodzić ze zwalnianych stanowisk, gdyż - jak wyliczył resort - rocznie z czeskiej policji odchodzi około 1400 ludzi, więc ministerstwo będzie miało do wykorzystania jeszcze blisko 700 mln koron (111 mln zł). Mimo to wciąż realizowany będzie plan cięć w budżecie, który każe resortowi oszczędzić w sumie ponad 8 mld koron (1,28 mld zł).

"Oczywiście jest mi bardzo przykro, że musimy dokonywać tych cięć. Dzieje się tak dlatego, że nie ma pieniędzy, z których można by finansować ministerstwo spraw wewnętrznych" - tłumaczył John.

Związki zawodowe pracowników policji nie zgadzają się z planem oszczędnościowym i dlatego zorganizowały protest. Do akcji przyłączyli się strażacy i pracownicy służb więziennych. Ponadto w demonstracji w Pradze wezmą udział przedstawiciele służby zdrowia i urzędnicy.

Przewiduje się, że na demonstrację do Pragi przybędzie około 20 tysięcy osób.

bEiGXkLN

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ju/

bEiGXkMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)