Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część księgozbioru Jana Nowaka Jeziorańskiego trafi do Tarnobrzega

0
Podziel się:

Ok. tysiąca książek, encyklopedii i albumów z księgozbioru Jana Nowaka
Jeziorańskiego trafi do biblioteki Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu (Podkarpackie) - poinformował
w środę dyrektor muzeum Adam Wójcik.

Ok. tysiąca książek, encyklopedii i albumów z księgozbioru Jana Nowaka Jeziorańskiego trafi do biblioteki Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu (Podkarpackie) - poinformował w środę dyrektor muzeum Adam Wójcik.

"Są to głównie publikacje dotyczące historii sztuki, varsaviana, oraz encyklopedyczne wydawnictwa amerykańskie gromadzone przez wiele lat przez słynnego +kuriera z Warszawy+, a potem wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Zbiory muzeum podarował Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu" - powiedział Wójcik.

Według niego, na wiosnę księgozbiór Nowaka Jeziorańskiego zostanie udostępniony publiczności. "Aktualnie trwa przekazywanie kolejnych paczek woluminów, a później rozpocznie się ich katalogowanie" - dodał Wójcik.

Siedzibą muzeum jest zamek Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega. Na przełomie XIX/XX wieku Tarnowscy zgromadzili w nim bogate zbiory malarstwa, książek i archiwaliów. Ich kolekcja należała do najciekawszych i najwartościowszych w Polsce. Większość zbiorów spłonęła w czasie pożaru w 1927 roku.

Założone w 1991 roku muzeum nawiązuje do tradycji kolekcjonerskich Tarnowskich. "Zbiory Nowaka Jeziorańskiego będą eksponowane w pomieszczeniach, gdzie mieściła się biblioteka Tarnowskich" - dodał dyrektor tarnobrzeskiego muzeum.

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 roku w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 roku pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 roku poprowadził pierwszą audycję RWE w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 roku. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 roku, zmarł trzy lata później. (PAP)

kyc/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)