Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca

0
Podziel się:

Rankiem 25 maja dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca -
poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. W Polsce
zjawisko będzie niewidoczne.

Rankiem 25 maja dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. W Polsce zjawisko będzie niewidoczne.

"Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu" - wyjaśnił astronom.

W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień. Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze.

Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

Jak podkreślił Olech, najmniej efektowne jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca i na dodatek częściowego o niewielkiej fazie dojdzie w nocy z 24 na 25 maja b.r. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Ameryce Południowej, prawie całej Ameryce Północnej (poza Alaską), na całym Atlantyku, w Hiszpanii, w zachodniej i południowej Afryce oraz na całej Antarktydzie; w środkowej części Oceanu Spokojnego przy wschodzie Księżyca, natomiast w środkowej Afryce, we Francji i na Wyspach Brytyjskich przy zachodzie Księżyca. W Polsce zjawisko będzie niewidoczne.

Początek zaćmienia półcieniowego wystąpi 25 maja o godzinie 5.53, maksimum zaćmienia, kiedy jego faza wyniesie 0.0158, o godzinie 6.10, a koniec zjawiska o godzinie 6.27 - podał astronom.

Do następnego zaćmienia Księżyca dojdzie 18 października 2013 roku. Będzie ono widoczne w Polsce, ale także będzie mało efektownym częściowym zaćmieniem półcieniowym. (PAP)

aol/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)