Notowania

dzień
28.09.2010 20:44

Czesi obchodzili dzień św. Wacława, patrona Czech

Czesi obchodzili we wtorek dzień św. Wacława, a jednocześnie święto państwowości czeskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czesi obchodzili we wtorek dzień św. Wacława, a jednocześnie święto państwowości czeskiej.

Uroczystości odbywały się w całych Czechach. Główne obchody zorganizowano w mieście Stara Boleslav (nieco na północny wschód od Pragi), gdzie prymas Czech Dominik Duka odprawił uroczystą mszę świętą. W nabożeństwie uczestniczyło około 5 tys. pielgrzymów, wśród nich prezydent Vaclav Klaus.

Arcybiskup praski przypomniał historię i czyny księcia Wacława I, patrona Czech i Pragi. Zwrócił także uwagę, że przed rokiem w obchodach w Starej Boleslav wziął udział papież Benedykt XVI.

W poniedziałek z praskiej katedry św. Wita do staroboleslavskiej bazyliki przewieziono relikwie czeskiego świętego. Wkrótce po tym rozpoczęły się oficjalne obchody święta.

Wacław I Święty był księciem czeskim z rodu Przemyślidów. Żył w X wieku, zmarł 28 września 935 roku. Jego męczeńska śmierć z rąk brata w kościele w Starej Boleslav na stałe zapisała się w historii Czech.

Nie dochowały się żadne dokumenty na temat życia Wacława I. Według historyków książę w dużej mierze przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach czeskich. Jego zabójstwo postrzega się w kontekście walki z wpływami niemieckimi i konsolidacji władzy w rękach Przemyślidów.

Szczątki świętego spoczywają w kaplicy jego imienia w praskiej katedrze. Przy różnych uroczystościach, m.in. w dniu św. Wacława, czaszka wystawiana jest na widok publiczny. Na czaszce przez długi czas spoczywała korona królów czeskich.

Właśnie od jego imienia nazwę przyjął najsłynniejszy plac czeskiej stolicy - Vaclavske namesti. Tam także stoi konny pomnik patrona Czech autorstwa Josefa Myslbeka.

Dzień św. Wacława, obchodzony co roku 28 września, jest w Czechach dniem wolnym od pracy.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/

Tagi: dzień, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz