Notowania

wiadomości
19.09.2011 12:24

Czesi zwracają Austrii dokumenty z czasów Austro-Węgier

Czesi w najbliższych tygodniach zwrócą Austrii dokumenty urzędowe z czasów monarchii Austro-Węgierskiej, które przez blisko sto lat spoczywały w czeskich archiwach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Czesi w najbliższych tygodniach zwrócą Austrii dokumenty urzędowe z czasów monarchii Austro-Węgierskiej, które przez blisko sto lat spoczywały w czeskich archiwach. *

Pisma głównie pochodzą z początku XX wieku i zawierają różnorodne informacje na temat wznoszenia gmachów użyteczności publicznej oraz mostów położonych na terenie dzisiejszej Polski, Austrii czy Słowenii, a wówczas leżących w granicach cesarstwa Habsburgów.

Papiery zostały przejęte po rozpadzie monarchii w 1918 roku. W pierwszych latach istnienia Czechosłowacji pomagały miejscowej administracji w funkcjonowaniu nowego państwa. Do archiwów przeniesiono je w latach 50. i 60.

Do Wiednia trafią ponadto akta ukryte w czasie II wojny światowej przed nalotami bombowymi na terenie pałacu w Lednicach (na Morawach). Są wśród nich m.in. spisy urzędnicze, dokumenty administracyjne, celne, wojskowe czy rzemieślnicze z drugiej połowy XIX wieku.

Odkryto tam również unikat: datowaną na 1856 rok notę o nominacji jednego z najwybitniejszych generałów XIX wieku marszałka Josefa Radetzkiego na gubernatora generalnego Królestwa Lombardzko-Weneckiego. Jak tłumaczyła dyrektorka czeskiego Archiwum Narodowego Eva Draszarova, dokument pisany jest po niemiecku gotycką czcionką, a podpisany przez ówczesnego austriackiego ministra spraw wewnętrznych Alexandra Bacha.

Pierwsze dokumenty już w poniedziałek ma przekazać Austriakom szef czeskiego MSW Jan Kubice, który udaje się do Wiednia z oficjalną wizytą. Właściwa przeprowadzka archiwów z Czech do Austrii odbędzie się jesienią.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz