Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
04.02.2009 17:49

Czeski parlament nie chce dyskutować o tarczy

Izba Poselska usunęła punkt z czwartkowego porządku obrad. Nowej daty nie ma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Izba Poselska czeskiego parlamentu w środę doprowadziła do usunięcia z czwartkowego porządku obrad debaty na temat rozmieszczenia w Czechach elementu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. *

Nowego terminu debaty, która miała rozpocząć się na obecnej sesji parlamentu, jeszcze nie wyznaczono. Przełożenie debaty zostało zaproponowane przez wchodzących w skład koalicji Zielonych. Wniosek poparła lewicowa opozycja. W sumie na 194 obecnych deputowanych 100 głosowało przeciwko rozpoczynaniu debaty.

Przedstawiciele Partii Zielonych (SZ) argumentowali, że przed podjęciem dyskusji w sprawie tarczy niezbędne jest jasne stanowisko nowej administracji amerykańskiej prezydenta Baracka Obamy.

_ - Nie byłoby sensu decydować o czymkolwiek, zanim dowiemy się, czy nowa administracja USA naprawdę tego chce _ - wyjaśnił szef SZ Martin Bursik.

Praga i Waszyngton w zeszłym roku podpisały umowy w sprawie instalacji w Czechach bazy radarowej. W Polsce w ramach tarczy mają się znaleźć wyrzutnie antyrakiet. System ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony Iranu czy Korei Północnej. Moskwa zdecydowanie się sprzeciwia i utrzymuje, że jest on wymierzony w Rosję.

W czasie kampanii wyborczej Obama twierdził, że popiera instalację tarczy, o ile w testach dowiedziona zostanie jej niezawodność.

Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz