Notowania

czechy
25.01.2008 16:55

Czeski RPO sprawdzi los Polaków ze Skody

W Czechach podjęto dochodzenie w sprawie traktowania Polaków zatrudnionych w zakładach koncernu Skoda Auto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ DPA)

W Czechach podjęto dochodzenie w sprawie traktowania Polaków zatrudnionych w zakładach koncernu Skoda Auto - podano na stronie internetowej czeskiego rzecznika praw obywatelskich.

Kontrole przeprowadzone w Ostrawie wykazały, że agencja Zetka Auto "w dużym stopniu nie wywiązała się ze swych zobowiązań, nie zapewniając, by warunki płacy i pracy tymczasowych pracowników nie były gorsze od tych, jakie mają pracownicy etatowi" - głosi raport rzecznika Otakara Motejla.

W październiku 2006 roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że Polacy w zakładach Skody w Mladej Boleslavi w środkowych Czechach traktowani są jak niewolnicy.

Według dziennika około 900 polskich robotników było terroryzowanych, źle wynagradzanych, zmuszanych do pracy przez 16 godzin na dobę, a w razie odmowy karanych potrąceniami wynagrodzenia lub utratą kilku dni urlopu, a nawet biciem. Ponadto mieszkali w nieogrzewanym baraku bez dostępu do ciepłej wody.

Zetka Auto oświadczyła wówczas, że oskarżenia są absurdalne, wskazując, że miesięczna płaca brutto Polaków wynosiła co najmniej 10 617 koron (375 euro), czyli - zauważa AFP - dwa razy mniej niż średnie wynagrodzenie w miejscowym przemyśle w tamtym czasie.

Po kontroli czeskiej inspekcji pracy w Zetce Auto wdrożono dochodzenie - podało biuro czeskiego ombudsmana. "Decyzja co do dalszych kroków zapadnie w ciągu najbliższych tygodni" - powiedziała AFP rzeczniczka biura Iva Hrazdilkova.

| W Czechach pracuje - według danych czeskiego rządu - około 25 tysięcy Polaków, głównie w przemyśle samochodowym i chemicznym. Większość zatrudnionych jest na umowach tymczasowych. |
| --- |

Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz