Notowania

czechy
02.09.2011 12:26

Czeski rząd chce, by weterani płacili za medale

Czeskie ministerstwo obrony chce, aby weterani wojny w Zatoce Perskiej z 1991 roku zapłacili za pamiątkowe odznaczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MathKnight, Zachi Evenor/CC/Wikipedia)

Czeskie ministerstwo obrony chce, aby weterani wojny w Zatoce Perskiej z 1991 roku zapłacili za pamiątkowe odznaczenia - poinformował w piątek dziennik _ Pravo _.

Weterani wojny z Irakiem o Kuwejt szykują się obecnie do obchodów 20. rocznicy swego powrotu z pola walki i w związku z tym planowane jest wręczenie pamiątkowych medali. Resort obrony zażądał jednak od kombatantów opłaty za odznaczenia.

Jeden medal ma kosztować 500 koron, czyli równowartość około 85 zł. Żołnierze krytykują ministerstwo, a żądanie pieniędzy za odznaczenie uważają za absurdalne lub co najmniej za niewłaściwe. Resort tłumaczy się tym, że nikt nie złożył wniosku o dopłatę, a poza tym - jak podkreśla - zapewnia obsługę uroczystości.

Ministerstwo dodaje też, że weterani wojny irackiej już wcześniej otrzymali różne wyróżnienia, a wiosną - przy okazji 20. rocznicy zakończenia działań w Zatoce - z niektórymi z nich spotkał się minister obrony Alexandr Vondra.

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej wybuchła w sierpniu 1990 roku, gdy Irak dokonał najazdu na sąsiadujący z nim Kuwejt. ONZ zażądała od ówczesnego irackiego dyktatora Saddama Husajna wycofania wojsk. Gdy tego nie spełnił, rozpoczęła się międzynarodowa operacja wojskowa, zakończona 28 lutego wyzwoleniem Kuwejtu.

W działaniach w Zatoce Perskiej wzięły udział wojska z ponad 30 państw, w tym 200 żołnierzy z ówczesnej Czechosłowacji.

Czytaj więcej informacji z Czech w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t100847.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;czechach;najgorecej;od;29;lat,218,0,898010.html) Dziś najgorętszy dzień roku W praskim Klementinum zarejestrowano 31,9 stopnia Celsjusza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t96311.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/czechy;specjalne;karty;i;bankomaty;dla;emerytow,253,0,894973.html) Bankomaty tylko dla emerytów. Rząd zmusza Czescy emeryci zmuszani są przez państwo do korzystania ze specjalnych bankomatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t88051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czechy;zwieksza;podatki;dla;bogatych,95,0,878943.html) Sąsiad Polski uderzy podatkiem w bogatych? Takiego kroku domaga się jednak najmniejszy członek rządzącej w Czechach koalicji, partia Sprawy Publiczne.
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz