Notowania

inwestycje
23.11.2009 18:50

Częstochowa: Inwestycje za 40 mln zł w Akademii im. Jana Długosza

Ok. 40 mln zł pochłonie budowa nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, która rozpocznie się w ciągu dwóch lat. Na razie za blisko 3,3 mln zł uczelnia zaadaptowała dla potrzeb tego wydziału wielofunkcyjną aulę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ok. 40 mln zł pochłonie budowa nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, która rozpocznie się w ciągu dwóch lat. Na razie za blisko 3,3 mln zł uczelnia zaadaptowała dla potrzeb tego wydziału wielofunkcyjną aulę.

O uroczystym oddaniu do użytku zakończonej już inwestycji, a także planach uczelni związanych z perspektywą powołania w przyszłości na jej gruncie Uniwersytetu w Częstochowie, poinformował w poniedziałek Tomasz Jamroziński z biura prasowego częstochowskiego magistratu.

Nowoczesna wielofunkcyjna aula wydziału nauk społecznych AJD powstała w miejscu dotychczasowej sali gimnastycznej, mieszczącej się w budynku uczelni przy ul. Armii Krajowej w ścisłym centrum miasta. W poniedziałek gotowy obiekt, w którym od października trwają już zajęcia, poświęcił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Infrastruktura nowoczesnej auli na ok. 270 osób umożliwia - prócz prowadzenia wykładów - także organizację konferencji, festiwali filmowych, a nawet koncertów muzycznych czy przedstawień teatralnych. Zainstalowano w niej m.in. ekrany dla prezentacji video, kabiny dla tłumaczy oraz scenę.

Adaptację dawnej sali gimnastycznej - możliwą, ponieważ studenci od ub. roku ćwiczą w nowej hali sportowej - sfinansowano ze środków unijnych ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego oraz budżetu państwa. To pierwsze zadanie większego projektu rozbudowy bazy AJD w perspektywie planów powołania Uniwersytetu w Częstochowie.

Kolejne zadanie to budowa nowej siedziby wydziału nauk społecznych AJD w dzielnicy Tysiąclecie. Zakup działek pod ten obiekt - za 2,6 mln zł - sfinansował już samorząd woj. śląskiego. W kwietniu uczelnia ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną budynku, pod koniec czerwca zwycięzcą ogłoszono poznańską pracownię Jerzego Gurawskiego.

Nowy gmach ma pomieścić m.in. aulę na 300 miejsc, jedną stuosobową salę wykładową oraz trzy dla 60 osób, osiem sal ćwiczeń dla 35 osób i cztery dla 20, a także bibliotekę, salę konferencyjną, pomieszczenia administracyjne i bufet. Koszt planowanej na lata 2011-12 inwestycji oszacowano na 38-40 mln złotych.

85 proc. tej sumy - blisko 11,8 mln euro - będzie pochodziło z funduszy unijnych, również i ta inwestycja trafiła bowiem na listę projektów kluczowych RPO Woj. Śląskiego. Z kwotą 1,75 mln zł dołoży się samorząd Częstochowy, który w tym roku przeznaczył 250 tys. zł m.in. na opracowanie dokumentacji projektowej. (PAP)

mtb/ abe/ jra/

Tagi: inwestycje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz