Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Konsultacje nt. przebudowy głównego placu miasta

0
Podziel się:

Dodatkowe konsultacje społeczne nt. przyszłego układu komunikacyjnego
głównego placu Częstochowy - Placu Biegańskiego - organizuje tamtejszy samorząd. Plac przecinają
obecnie jezdnie reprezentacyjnej arterii miasta, Alei Najświętszej Maryi Panny.

Dodatkowe konsultacje społeczne nt. przyszłego układu komunikacyjnego głównego placu Częstochowy - Placu Biegańskiego - organizuje tamtejszy samorząd. Plac przecinają obecnie jezdnie reprezentacyjnej arterii miasta, Alei Najświętszej Maryi Panny.

Aleja NMP ma długość 1,7 km i szerokość ponad 40 metrów; biegnie przez środek Częstochowy w stronę Jasnej Góry. Jej poszczególne odcinki - od Placu Daszyńskiego do mostu kolejowego, od mostu do Placu Biegańskiego i od Placu do jasnogórskich parków - są potocznie określane mianem I, II i III Alei.

Do 15 marca na stronie internetowej częstochowskiego magistratu www.czestochowa.pl mieszkańcy mogą opowiedzieć się za przyszłym kształtem przeciętego dziś przez Aleje głównego placu miasta. Nosi on imię zasłużonego dla Częstochowy żyjącego na przełomie XIX i XX w. lekarza i społecznika Władysława Biegańskiego.

Do wyboru przedstawiono dwa założenia układu komunikacyjnego placu. Pierwsze jest zgodne z wdrażanym już do realizacji projektem przygotowanym na zlecenie samorządu przez Biuro Projektowe "Forma"; konkurencyjne - przedstawiło Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy.

Pierwszy projekt zakłada wyłączenie obecnego przejazdu przez Plac Biegańskiego i połączenie jego obu części w duży plac miejski - ze skierowaniem ruchu okrężnego na jego obrzeża. Druga koncepcja zakłada m.in. utrzymanie komunikacyjnego status quo w ciągu Alei.

Miasto w opisie ankiety przypomina mieszkańcom, że w przypadku pierwszego projektu trwa już procedura środowiskowa, a przetarg na wykonawcę prac budowlanych planowany jest na listopad tego roku. Przygotowanie nowej dokumentacji i przeprowadzenie wszystkich procedur w razie wyboru drugiej koncepcji trwałoby 14-20 miesięcy.

Sprawa kształtu remontu Alei była jednym z powodów protestu wobec polityki odwołanego w ubiegłorocznym referendum prezydenta miasta Tadeusza Wrony. Współorganizatorem zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum było Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy.

Stowarzyszenie protestowało m.in. przeciw planom zamknięcia dla ruchu (po remoncie) nieodnowionych jeszcze części Alei - na czym mieliby ucierpieć handlowcy i właściciele okolicznych budynków. Dlatego też projekt przebudowy placu proponowany przez Stowarzyszenie zakłada utrzymanie jego przejezdności w ciągu Alei.

W latach 2005-2007 gruntownie przebudowano już najbliższą Jasnej Górze III Aleję, radykalnie ograniczając tam ruch samochodowy. Remont kosztował 14 mln zł - z miejskiej kasy. Przebudowa II i I Alei - choć nawiązująca stylistycznie do istniejącego deptaka - ma pozostawić tam samochody i autobusy. Poszerzone mają zostać chodniki, co umożliwi ustawienie na nich np. kawiarnianych ogródków.

Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym Częstochowy na lata 2009-14, dokończenie modernizacji Alei to wydatek rzędu 50-60 mln zł.

Na remont II i I Alei Częstochowa dostała 10 mln euro w ramach projektu "Wzmocnienie znaczenia Centrum Pielgrzymkowego poprzez modernizację Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie", finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego. To maksymalnie 85 proc. wartości inwestycji, pozostałą część dołoży miasto.(PAP)

mtb/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)