Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Nowy dyrektor filharmonii będzie rozmawiał ze związkowcami

0
Podziel się:

Rozmowy ze związkowcami w sprawie systemu wynagrodzeń, naprawa relacji
międzyludzkich - to główne cele Ireneusza Kozery, który wygrał konkurs na dyrektora Filharmonii
Częstochowskiej. Kozera kierował filharmonią od 5 listopada jako p.o. dyrektora.

Rozmowy ze związkowcami w sprawie systemu wynagrodzeń, naprawa relacji międzyludzkich - to główne cele Ireneusza Kozery, który wygrał konkurs na dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Kozera kierował filharmonią od 5 listopada jako p.o. dyrektora.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj poinformował we wtorek PAP, że do końca roku Ireneusz Kozera zostanie mianowany nowym dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej.

Konkurs na dyrektora Filharmonii Częstochowskiej został ogłoszony na początku listopada, po tym jak próby zażegnania konfliktu pomiędzy ówczesną dyrekcją a związkami zawodowymi nie przyniosły rezultatu. Główną przyczyną sporu były kwestie płacowe. Od kilku lat mówiło się o "kryzysie w filharmonii". Dlatego po nieudanych mediacjach, urząd miasta zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na zatwierdzenie procedury odwoławczej ówczesnego dyrektora i uzyskał pozytywną opinię.

5 listopada Kozera - dotychczas p.o. naczelnika wydziału kultury, promocji i sportu Urzędu Miasta w Częstochowie - został p.o. dyrektora filharmonii. 20 grudnia wziął udział konkursie na dyrektora tej instytucji i pokonał 10 innych kandydatów.

Komisja konkursowa składała się m.in. z przedstawicieli związków zawodowych, środowisk twórczych i Urzędu Miasta jako organu założycielskiego Filharmonii Częstochowskiej.

Kozera jest związany z branżą kulturalną od lat 80. W latach 1986-1992 był dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej. Następnie przez kilkanaście lat pracował w Urzędzie Miasta w Częstochowie na stanowiskach związanych z działalnością kulturalną (m.in. jako naczelnik wydziałów kultury i sztuki, kultury i promocji). Założył również Fundację Śpiew i Taniec Ludowy mającą wspierać Zespół "Śląsk". Kozera ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu oraz studia podyplomowe dla menedżerów kultury w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

Zwycięzca konkursu powiedział we wtorek PAP, że na początek zamierza uporządkować sprawy międzyludzkie wewnątrz instytucji. "Rzeczą podstawową będą rozmowy ze związkami zawodowymi na temat systemu wynagrodzeń" - zaznaczył. Rozmowy są koniecznie, bo, jak przypomniał, od trzech lat trwa w filharmonii spór zbiorowy.

Kozera zamierza także powołać zastępcę dyrektora ds. artystycznych, odpowiedzialnego za programowanie działalności związanej z pracą artystyczną orkiestry symfonicznej oraz zespołami kameralnymi, które - zdaniem Kozery - trzeba "zaktywizować". "Będziemy się także przyglądać repertuarowi, który dostaliśmy w spadku i jak do tej pory realizowaliśmy go bez zmian" - powiedział.

Poinformował także, że jedną z ważniejszych spraw będzie powrót filharmonii do udziału w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, który odbywa się w Częstochowie od ponad 20 lat. Pierwszy festiwal został zorganizowany właśnie przez filharmonię w 1991 roku. Później tą funkcję przejął Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater i choć filharmonicy koncertowali co roku na festiwalu, to filharmonia przestała być współorganizatorem imprezy.

Festiwal jest organizowany co roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski. Odbywa się w dniach od 1 do 6 maja. Na festiwal składają się koncerty, wystawy, przedstawienia, pokazy, konferencje i seminaria związane z muzyką sakralną. W 2012 roku częstochowscy filharmonicy także zagrają na festiwalu. Koncert, który odbędzie się 1 maja, zostanie poświęcony m.in. twórczości Wojciecha Kilara. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)