Notowania

sms
17.08.2009 09:00

Częstochowa: Od poniedziałku za parking sms-em

Możliwość wnoszenia opłaty za parkowanie w płatnej strefie sms-ami - na wzór już kilku polskich miast - od poniedziałku wprowadza Częstochowa. To rozwiązanie ma zmniejszyć problem dostępności kart postojowych, na co skarżyli się dotąd częstochowscy kierowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Możliwość wnoszenia opłaty za parkowanie w płatnej strefie sms-ami - na wzór już kilku polskich miast - od poniedziałku wprowadza Częstochowa. To rozwiązanie ma zmniejszyć problem dostępności kart postojowych, na co skarżyli się dotąd częstochowscy kierowcy.

Jak poinformowała Marta Górska z częstochowskiego magistratu, choć początkowo rozważano wprowadzenie parkomatów, ze względu na wysoką cenę tych urządzeń zdecydowano się na system płacenia z pomocą sms-ów. Zastosowano technologię sprawdzoną już m.in. w Warszawie, Gdyni i Włocławku.

Do tej pory kierowcy parkujący w centrum miasta musieli kupować specjalne karty postojowe - w kioskach ruchu lub urzędach pocztowych. Teraz - o ile wcześniej zaopatrzą się w bezpłatny czip identyfikacyjny naklejany na szybie wewnątrz samochodu i zarejestrują się (też sms-em) w systemie - po zaparkowaniu wysyłać będą dwie krótkie wiadomości - na początek i koniec postoju.

Sms-y należy wysyłać na numer: 82002. Pierwszy o treści "CZE" rozpoczyna pracę licznika, który ściągnie z zasilonego wcześniej przelewem indywidualnego konta odpowiednią ilość środków. Czas parkowania - i pracę licznika - należy zakończyć sms-em o treści "K". Po chwili przyjdzie wiadomość zwrotna z wysokością pobranej opłaty i stanem konta.

Jedenastu pracowników służby parkingowej zatrudnianej przez Miejski Zarząd Dróg, którzy dotychczas sprawdzali parkujące samochody, otrzymać ma specjalne czytniki, którymi będą mogli sprawdzać czy zaparkowany samochód z czipem - w dni robocze, między godz. 9. a 18. - jest właściwie opłacony.

Kierowcy będą płacić za rzeczywisty czas parkowania - zgodnie ze stawkami, nie będą musieli przewidywać z góry czasu parkowania, dostaną też informacje o stanie swoich "środków parkingowych". Prócz tego system automatycznie będzie przerywał pobieranie opłat w niepłatnym czasie - rano i wieczorem czy też w święta.

Częstochowska strefa płatnego parkowania powstała w 1995 r. Jej granice wytyczają ulice: Sobieskiego, Kopernika, Aleja Wolności, Krakowska, Mirowska, Stary Rynek, Warszawska, Aleja Jana Pawła II, Pułaskiego i Popiełuszki. Opłaty za parkowanie wynoszą: 1,3 zł za pół godziny, 2 zł za pierwszą godzinę, 2,4 zł za drugą, 2,8 zł za trzecią i 2 zł za czwartą i kolejne.

System sms-owy jest wprowadzany równolegle z dotychczasowym - kart parkingowych. Kara za nieopłacone parkowanie wyniesie nadal 50 zł. Prócz Warszawy, Gdyni i Włocławka podobne systemy sms-owych opłat za parkowanie działają w Polsce m.in. w Ostrowie Wielkopolskim i Tarnowie. (PAP)

mtb/ mok/

Tagi: sms, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz