Notowania

wiadomości
03.09.2013 16:59

Częstochowa poszukuje rodziców zastępczych

Pierwsze z cyklu spotkań promujących rodzicielstwo zastępcze, w tym m.in. zakładanie rodzinnych domów dziecka, odbyło się we wtorek w Częstochowie. Gmina zachęca w szczególności do tej idei osoby z wykształceniem pedagogicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pierwsze z cyklu spotkań promujących rodzicielstwo zastępcze, w tym m.in. zakładanie rodzinnych domów dziecka, odbyło się we wtorek w Częstochowie. Gmina zachęca w szczególności do tej idei osoby z wykształceniem pedagogicznym. *

"Chcemy, żeby w Częstochowie docelowo funkcjonowało trzydzieści rodzinnych domów dziecka, obecnie działają trzy. To szansa na lepsze warunki i prawdziwy dom dla dzieci, ale także możliwość realizacji życiowego i zawodowego powołania przez osoby, które zdecydują się na rodzicielstwo zastępcze" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie.

Organizatorzy podkreślali potrzebę tworzenia rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka, które są - ich zdaniem - "najbardziej korzystną formą opieki dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka".

Na pierwsze z cyklu spotkań rozesłano m.in. 150 imiennych zaproszeń do osób bezrobotnych posiadających wykształcenie pedagogiczne. Z zaproszenia skorzystali nieliczni, gmina ma jednak nadzieję, że to się zmieni. Kolejne spotkania zaplanowano na październik, listopad i grudzień.

"Obecnie w domu małego dziecka przebywa 70 dzieci, dlatego chcemy jak najszerzej rozpropagować ideę rodzicielstwa zastępczego. Na początek skierowaliśmy zaproszenia m.in. do osób z wykształceniem pedagogicznym, które nie jest jednak warunkiem koniecznym" - powiedział PAP rzecznik prasowy urzędu miasta Włodzimierz Tutaj.

Urząd apeluje, by osoby zainteresowane skontaktowały się z Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie "Dla Rodziny" przy ul. Jasnogórskiej 14 lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które m.in. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem - co powinny mieć potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, przebywają na terenie kraju, mogą zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe.(PAP)

ktp/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz