Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Prawie 800 wykonawców na festiwalu Gaude Mater

0
Podziel się:

Zespół Gregorian będzie gwiazdą tegorocznej 22. edycji Międzynarodowego
Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, który odbędzie się w Częstochowie. W festiwalu udział
weźmie prawie 800 wykonawców z 12 krajów.

Zespół Gregorian będzie gwiazdą tegorocznej 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, który odbędzie się w Częstochowie. W festiwalu udział weźmie prawie 800 wykonawców z 12 krajów.

Jak powiedziała PAP w piątek dyrektor festiwalu Małgorzata Zuzanna Nowak festiwal zostanie otwarty 1 maja uroczystym koncertem z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara. "Koncert, który odbędzie się w Bazylice Jasnogórskiej, zostanie poprzedzony wernisażem wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego +Wojciech Kilar+" - poinformowała dyrektor festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie jest największym w Polsce projektem promującym muzykę różnych religii i kultur. Festiwalowi przyświecają różnorodność i dialog międzykulturowy trzech największych religii monoteistycznych, czyli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

W ramach tegorocznej 22. edycji odbędzie się 17 imprez - koncertów, wystaw, spektakli, wykładów. Udział w niej weźmie ok. 800 wykonawców z 12 krajów, m.in. z Bułgarii, Egiptu, Mołdawii i Polski.

W programie znalazły się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, synagogalnej, muzyki dawnej i wielkich dzieł oratoryjnych, których będzie można posłuchać we wnętrzach częstochowskich świątyń i sal koncertowych.

Koncert zespołu Gregorian odbędzie się 5 maja. Ten znany na świecie pochodzący z Niemiec męski chór prezentuje utwory inspirowane tradycyjnym chorałem gregoriańskim, łącząc średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. Zespół powstał w latach 90. XX wieku, w jego skład wchodzi dziewięciu solistów i trzech instrumentalistów.

Festiwal poprzedzi projekt edukacyjny skierowany do młodych odbiorców pod nazwą Etno*C, w ramach, którego zaprezentowane zostaną kultury: egipska, lapońska i katalońska. Wśród imprez towarzyszących zaplanowano seminarium dla dyrygentów chórów, muzyków i muzykologów, w trakcie którego będą dyskutować m.in. o wychowawczej roli muzyki od starożytności do dnia dzisiejszego w ramach wykładu "Czy muzyka złagodzi obyczaje" oraz o współczesnym spojrzeniu na interpretację gregoriańską.

  1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbędzie się w dniach od 1 do 6 maja, a projekt Etno*C - od 28 do 30 kwietnia. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)