Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 17:21

Częstochowa: Spektakle o samotności w przeglądzie Przez Dotyk

Dwanaście spektakli poruszających m.in. tematykę samotności znalazło się w programie VI Międzynarodowego Przeglądu Przedstawień Istotnych Przez Dotyk, który odbędzie się w Częstochowie - poinformował we wtorek PAP Teatr im. Adama Mickiewicza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwanaście spektakli poruszających m.in. tematykę samotności znalazło się w programie VI Międzynarodowego Przeglądu Przedstawień Istotnych Przez Dotyk, który odbędzie się w Częstochowie - poinformował we wtorek PAP Teatr im. Adama Mickiewicza.

Przegląd Przedstawień Istotnych Przez Dotyk jest od sześciu lat organizowany przez Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Każdego roku teatr skupia się na innej tematyce. "Przy doborze spektakli zawsze przyświeca nam konkretne hasło odnoszące się do kondycji człowieka. W tym roku jest nim samotność. Celem przeglądu jest także próba zaprezentowania drogi, którą zmierza współczesny teatr" - powiedziała PAP Joanna Karkoszka-Toborek z częstochowskiego teatru.

Przegląd zostanie zainaugurowany spektaklem w reżyserii Andre Huebnera-Ochodlo pt. "Superman nie żyje", na podstawie sztuki Holgera Schobera zrealizowanego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Sztuka Schobera "to przejmujące studium uzależnienia" od narkotyków i leków.

Na deskach częstochowskiego teatru wystąpią także aktorzy z Schauspielhaus z Grazu w Austrii. Pokażą spektakl pt. "Werther" na motywach "Cierpień młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego.

Udział w przeglądzie będzie również okazją do obejrzenia najnowszego spektaklu częstochowskiego teatru, "Być jak Kazimierz Deyna", będącego opowieścią o trzydziestolatku, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Częstochowski spektakl wyreżyserował Gabriel Gietzky, autorem sztuki jest młody dramaturg Radosław Paczocha.

Na zakończenie przeglądu zaprezentowany zostanie "Seks dla opornych" w reżyserii Krystyny Jandy, który powstał w koprodukcji Teatru Polonia w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Przegląd zjawisk teatralnych ostatnich lat, tematów, konwencji i form jest organizowany od 2007 roku. Każdego roku na deskach częstochowskiego teatru można oglądać najciekawsze spektakle polskiej sceny z ubiegłego sezonu; w 2011 r. były to m.in. "Rozmowy z Piotrem" w reżyserii i z udziałem Jana Nowickiego, czy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego spektakl pt. "Witkacy - Appendix". Oprócz teatrów z kraju, ze spektaklami przyjeżdżały także grupy zagraniczne, m.in. z Czech i USA.

Każdego roku przy doborze spektakli częstochowski teatr kieruje się inną tematyką. Jak dotąd przeglądy były organizowane m.in. pod hasłami przewodnimi - "inni", "pogubieni" a także poruszały zagadnienia szeroko rozumianej tolerancji, relacji dziecko-dorosły.

Przegląd odbędzie się w dniach od 21 do 28 października.(PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz