Notowania

wiadomości
15.02.2011 16:38

Częstochowa: Spotkanie przełożonych zakonów kontemplacyjnych

Około 100 zakonnic uczestniczy w rozpoczynającym się we wtorek na Jasnej Górze 7. Zebraniu Plenarnym Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. W Polsce są 83 klasztory klauzurowe, w których żyje ok. 1400 mniszek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 100 zakonnic uczestniczy w rozpoczynającym się we wtorek na Jasnej Górze 7. Zebraniu Plenarnym Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. W Polsce są 83 klasztory klauzurowe, w których żyje ok. 1400 mniszek.

Odbywające się co trzy lata zabranie plenarne potrwa cztery dni. Jak poinformowała s. Weronika Sowulewska, kamedułka ze Złoczewa, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, tegoroczne zebranie będzie poświęcone wspólnocie.

"Dla nas to zagadnienie jest szczególnie ważne, bo mamy świadczyć o tym, że Bóg jest miłością i tę miłość rozlewa w świecie, a nie ma miłości bez wspólnoty. Bez wspólnoty naszej misji wykonywać nie możemy, wspólnota ma podstawowe znaczenie" - wyjaśniła siostra w wypowiedzi dla Biura Prasowego Jasnej Góry.

We wtorek z mniszkami spotkał się nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. "Jeśli w waszych klasztorach pogłębiając formację duchową, intelektualną, teologiczną i kulturową, będziecie w stanie wyrobić w sobie przekonanie, że świat na zewnątrz ma potrzebę pójścia po drogach miłosierdzia i braterstwa, to uczynicie z waszych klasztorów nowe Arki Noego, w których rozumie się znaki czasu, i zachowuje się i umacnia Boży obraz świata" - powiedział do sióstr abp Migliore.

Do uczestniczek Zebrania przyjadą także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik oraz przewodniczący komisji zrzeszającej biskupów i wyższych przełożonych zakonnych bp Wacław Depo. W czasie Zebrania zaplanowano wybory do Konsulty (Rady) Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

S. Weronika Sowulewska przyznała, że w ostatnim czasie zauważalny jest spadek liczby osób wstępujących do zakonów kontemplacyjnych, podobnie jak do wszystkich wspólnot zakonnych. Zaznaczyła jednak, że liczba powołań nie jest drastycznie mniejsza niż w poprzednich latach.

W jej ocenie, ludzie interesują się życiem kontemplacyjnym, ale współczesne młode pokolenie jest mniej zdecydowane niż poprzednie. "Nawet jeśli przyjdą, to później czasami nie mają odwagi podjąć zobowiązań definitywnych, na całe życie. Ale zainteresowanie jest, młodzi ludzie szukają wartości duchowych. Są wspólnoty, które mają sporo powołań" - powiedziała.

Klauzura oznacza w klasztorach przepisy kanoniczne, regulujące wychodzenie zakonników z domu klasztornego i wchodzenie tam osób obcych. Chodzi najczęściej o ograniczenie komunikowania się z osobami spoza zakonu. Słowem klauzura określa się też ściśle określoną część domu zakonnego, do której nie mają wstępu obcy (szczególnie płci przeciwnej) i której zakonnikom nie wolno opuszczać bez zgody przełożonego. (PAP)

kon/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz