Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Teatr oglosił konkurs na tytuł nowego spektaklu

0
Podziel się:

Konkurs na tytuł nowego spektaklu muzycznego ogłosił Teatr im. Adama
Mickiewicza w Częstochowie. Będzie on oparty na utworach wybitnego autora tekstów piosenek, jednego
z najwybitniejszych satyryków okresu międzywojennego, poety i tłumacza Mariana Hemara.

Konkurs na tytuł nowego spektaklu muzycznego ogłosił Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Będzie on oparty na utworach wybitnego autora tekstów piosenek, jednego z najwybitniejszych satyryków okresu międzywojennego, poety i tłumacza Mariana Hemara.

Premiera przedstawienia odbędzie się 7 października tego roku na dużej scenie Teatru im. Adama Mickiewicza z okazji 85-lecia istnienia zespołu aktorskiego w Częstochowie.

"Cały spektakl zbudowany będzie z utworów Mariana Hemara, jego skeczów, wierszy satyrycznych i siedemnastu piosenek. Staraliśmy się z Piotrem Machalicą, bo wspólnie nad tym projektem pracujemy, tak zbudować program z tego przebogatego materiału jaki pozostawił po sobie Hemar, by był on atrakcyjny dla współczesnej publiczności" - powiedział PAP dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza Robert Dorosławski.

Spektakl zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza powstanie w oparciu o zabawne teksty z kabaretu "Qui pro quo", natomiast druga część przedstawienia będzie bardziej refleksyjna. "O ile w pierwszej części chcemy pokazać kabaret przez Mariana Hemara, o tyle w drugiej części bardziej samego Hemara poprzez teksty nostalgiczne i emigracyjne" - powiedział Dorosławski.

Propozycje tytułów do nowego spektaklu można nadsyłać do 18 czerwca mailem na adres: promocja@teatr-mickiewicza.pl. Każde zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko oraz wiek autora propozycji i numer telefonu.

Nagrodą dla zwycięzcy będzie podwójne zaproszenie na pokaz premierowy spektaklu w październiku.

Oceny wszystkich nadesłanych propozycji podejmie się specjalnie powołane jury złożone z twórców przedstawienia. Dorosławki zaapelował by tytuły nie odnosiły się bezpośrednio do konkretnych utworów Hemara. "Nie zależy nam na tym, aby uczestnicy konkursu sięgali do jego spuścizny, bo mamy trochę takich pomysłów, liczymy na bardziej abstrakcyjne pomysły" - powiedział dyrektor teatru.

Prawdziwe nazwisko Mariana Hemara to Jan Marian Hescheles. Urodził się w 1901 roku we Lwowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był kuzynem Stanisława Lema. We Lwowie ukończył gimnazjum i studiował filozofię i medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Na studiach rozpoczął działalność literacką pisując do lokalnych teatrzyków rewiowych. W 1924 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą poetycką "Skamander" oraz rewiami "Qui pro quo", "Banda", "Ali Baba". Pisywał skecze i monologi wykonywane między innymi przez: Ludwika Sempolińskiego, Zulę Pogorzelską i Adolfa Dymszę.

Dorobek literacki Hemara jest ogromny - ponad 3000 niezwykle popularnych piosenek, do których sam komponował muzykę, setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych. Był również współpracownikiem "Wiadomości Literackich", oraz dyrektorem teatru Nowa Komedia (1934-1935). Był autorem tekstów takich szlagierów jak: "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Nikt, tylko ty", "Jest jedna, jedyna", "Upić się warto".

Zmarł 11 lutego 1972 roku w Dorking pod Londynem, gdzie został pochowany.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)