Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa upamiętniła prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

0
Podziel się:

Tablicę upamiętniającą byłego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda
Kaczorowskiego, odsłonięto w środę w siedzibie częstochowskiego magistratu. Od 2003 r. Kaczorowski
był honorowym obywatelem Częstochowy - drugim po Janie Pawle II.

Tablicę upamiętniającą byłego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, odsłonięto w środę w siedzibie częstochowskiego magistratu. Od 2003 r. Kaczorowski był honorowym obywatelem Częstochowy - drugim po Janie Pawle II.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w budynku Urzędu Miasta zapoczątkowało miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Datę wybrano nieprzypadkowo, m.in. dlatego, by podkreślić zasługi emigracyjnego prezydenta dla polskiej niepodległości. W środę także minęło siedem miesięcy od katastrofy smoleńskiej, w której zginął Kaczorowski.

"Stoimy dzisiaj przed tablicą, która jest naszym hołdem złożonym Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie. Niestety, tragiczny los odebrał mu życie w katastrofie pod Smoleńskiem. Odszedł od nas, ale Częstochowa chce go zostawić przy sobie - w mieście, którego pozostaje honorowym obywatelem" - mówił podczas środowej uroczystości pełniący funkcję prezydenta miasta Piotr Kurpios.

"Pomimo tego, że przebywał za granicą, był zawsze blisko spraw Polski. Z sympatią także myślał i mówił o Częstochowie. To człowiek, który był pomostem pomiędzy ojczyzną naszych rodziców i dziadków, a wolnym krajem po 1989 roku" - dodał.

Z inicjatywą nadania Kaczorowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta wyszło blisko osiem lat temu m.in. środowisko Akademii Polonijnej w Częstochowie, którą współtworzył emigracyjny prezydent.

Kaczorowski przyjął wyróżnienie, traktując je - jak napisał wówczas do władz miasta - "jako wyraz uznania dla dokonań emigracji niepodległościowej, która w wyniku krzywdzącego dla Polski zakończenia II wojny światowej zmuszona była do dalszej walki o wolną i suwerenną ojczyznę poza jej granicami".

Urodzony w 1919 r. Kaczorowski był więźniem sowieckich łagrów i żołnierzem armii Andersa, z którą walczył pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał w Anglii, był m.in. ministrem polskiego rządu emigracyjnego. W 1989 r. objął urząd prezydenta RP na uchodźstwie, który dwa lata później przekazał Lechowi Wałęsie. Został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Oprócz Częstochowy, Ryszard Kaczorowski był też honorowym obywatelem Białegostoku, Chodzieży, Drzewicy, Gdańska, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Kielc, Krakowa, Krosna, Legnicy, Lublina, Łukowa, Nowego Sącza, Opalenicy, Opola, Ostrołęki, Pabianic, Piastowa, Raciąża, Rzeszowa, Siedlec, Sierpca, Sochaczewa, Świątnik Górnych, Tomaszowa Lubelskiego, Warszawy, Zakopanego, Zielonej Góry.(PAP)

mab/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)