Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę

0
Podziel się:

Słynną szopkę na Jasnej Górze odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego
Narodzenia liczni wierni. To jedna z największych plenerowych szopek w Polsce; jej atrakcją są
także liczne żywe zwierzęta.

Słynną szopkę na Jasnej Górze odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia liczni wierni. To jedna z największych plenerowych szopek w Polsce; jej atrakcją są także liczne żywe zwierzęta.

Dawniej budowana w tzw. Wieczerniku, od 2008 r. ustawiana jest w jasnogórskim ogrodzie - na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru. Niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem częstochowian oraz przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. W tym roku hasło szopki brzmi: "Wierzę w Syna Bożego".

Jak wyjaśnił jej scenograf, jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, to przekaz wiary w Syna Bożego narodzonego w opuszczonej grocie z Najświętszej Maryi Panny, któremu oddały pokłon chóry anielskie, pasterze, a po nich królowie i ludzie dobrej woli.

Choć stałym elementem szopki jest Święta Rodzina, pozostały wystrój co roku zmienia się. W tym roku jasnogórski dekorator umieścił w centralnej części m.in. twarze świętych i błogosławionych. Paulini wskazują, że ich ustawione na stelażach wizerunki mają - jak drogowskazy - przypominać, że każdy może dojść do świętości.

Wśród postaci umieszczonych w szopce znaleźli się m.in.: św. Maksymilian Kolbe, św. Brat Albert, św. o. Pio, św. Jan Bosko, św. Faustyna, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jadwiga, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Jan Paweł II i bł. Karolina Kózkówna. Wystrój tej części dopełnia napis: "Uwielbiajmy Boga, którego chwała w świętych jaśnieje". Jak co roku, częścią szopki są też drewniane zagrody dla żywych zwierząt. Zamieszkały tam m.in. kozy, kucyki, kury, kaczki, pawie, gołębie, a także lubiana przez dzieci i obecna w szopce od lat oślica Amelka. Tegoroczną nowością w inwentarzu są kangury i papużki. Większość zwierząt na czas otwarcia szopki jasnogórscy paulini wypożyczają. Nad budową całej dekoracji od października pracowała ekipa cieśli, elektryków, murarzy, dekoratorów i pomocników. Choć szopka gotowa była już kilka dni temu, zwyczajowo została otwarta po pasterce.

Najwięcej zwiedzających ogląda szopkę w pierwszych tygodniach po świętach. W czasie ferii zimowych odwiedzają ją pielgrzymki młodzieży i turyści, przejeżdżający przez Częstochowę w drodze na zimowy wypoczynek. Szopka będzie otwarta do wtorku przed środą popielcową, czyli do 4 marca. Można ją oglądać codziennie od godz. 9 do 18, a w niedziele i święta od 9 do 20.(PAP)

mtb/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)