Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członkini Pussy Riot głoduje w więzieniu w proteście przeciwko groźbom

0
Podziel się:

Jedna z odbywających karę więzienia członkiń rosyjskiej grupy
punkrockowej Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa ogłosiła w poniedziałek głodówkę w proteście
przeciwko groźbom, jakie pod jej adresem kierują współwięźniarki i funkcjonariusze kolonii karnej.

bECiyQEl

Jedna z odbywających karę więzienia członkiń rosyjskiej grupy punkrockowej Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa ogłosiła w poniedziałek głodówkę w proteście przeciwko groźbom, jakie pod jej adresem kierują współwięźniarki i funkcjonariusze kolonii karnej.

Tołokonnikowa, która odbywa karę dwóch lat więzienia za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", protestuje też przeciwko bardzo ciężkim warunkom pracy w kolonii karnej.

Za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" władze rosyjskie uznały wykonanie w lutym 2012 roku przez członkinie grupy Pussy Riot w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, utworu "Bogurodzico, przegoń Putina". Oskarżone swój występ nazwały "modlitwą punkową". W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl.

bECiyQEn

Adwokatka Tołokonnikowej Irina Chrunowa poinformowała w poniedziałek, że jej klientka skierowała do Komitetu Śledczego wniosek o wszczęcie dochodzenia wobec zastępcy naczelnika kolonii karnej, który - jak napisała - groził jej śmiercią. Osadzona domaga się środków ochrony.

Tołokonnikowa odbywa karę więzienia w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy. Jej koleżanka z Pussy Riot Maria Alochina odbywa karę w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy. Trzeciej skazanej w procesie w 2012 roku, Jekatierinie Samucewicz sąd zawiesił wykonanie kary.

Tołokonnikowa i Alochina, które mają nieletnie dzieci, ubiegały się o przedterminowe zwolnienie, lecz ich wnioski odrzucono. (PAP)

mmp/ ap/

bECiyQEt

14633894 arch.

bECiyQEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)