Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Członkowie Komisji Praw Kobiet i Równości Płci przy PE - w Warszawie

0
Podziel się:

Członkowie Komisji Praw Kobiet i Równości Płci przy Parlamencie Europejskim
(FEMM) przebywający z kilkudniową wizytą w Warszawie spotkali się we wtorek m.in. z pełnomocniczką
rządu ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską i przedstawicielkami Kongresu Kobiet.

Członkowie Komisji Praw Kobiet i Równości Płci przy Parlamencie Europejskim (FEMM) przebywający z kilkudniową wizytą w Warszawie spotkali się we wtorek m.in. z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską i przedstawicielkami Kongresu Kobiet.

Jak powiedziała PAP we wtorek Radziszewska, tematem jej rozmowy z przedstawicielami FEMM były zagadnienia ważne zarówno z punktu widzenia Polski, jak i całej UE, m.in. nierówne płace kobiet i mężczyzn, sytuacja kobiet na rynku pracy i ograniczenia w dostępie do zatrudnienia.

"Opowiedziałam m.in. o akcjach, które prowadzimy w Polsce: szkoleniach na temat dyskryminacji dla urzędników, projekcie wieloletniego rządowego programu na rzecz wyrównywania szans, nad którym obecnie pracujemy, o konkursie dla uczennic +Jestem szefową+, akcji +Dziewczyny na politechniki+, nagrodzie dla reklam przełamujących stereotypy" - mówiła Radziszewska.

Jak podkreśliła, goście z PE byli zaskoczeni, że w Polsce tak wiele robi się na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji kobiet. "Umówiliśmy się na dalszą współpracę, bo przed nami jeszcze wiele do zrobienia" - dodała.

Jak poinformowała rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, eurodeputowani Barbara Matera i Marc Tarabella wyrazili uznanie dla ustawy kwotowej, która została uchwalona z inicjatywy Kongresu Kobiet. Zadeklarowali również wsparcie dla pozostałych inicjatyw Kongresu, takich jak wysiłki na rzecz zrównania plac kobiet i mężczyzn i przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet na rynku pracy, wprowadzenie kwot w biznesie, monitorowanie realizacji ustawy żłobkowej.

Barbara Labuda, przewodnicząca spotkaniu ze strony Kongresu Kobiet przedstawiła wyniki serii spotkań, jakie Kongres przeprowadził ostatnio z klubami parlamentarnymi w sprawie realizacji ustawy kwotowej podczas najbliższych wyborów.

Dyskusja toczyła się też wokół hasła przewodniego III Europejskiego Kongresu Kobiet (który odbyć się ma 17-18 września br.) - "Równa płaca za prace równej wartości". "Polki od dawna są lepiej wykształcone, wiec tym bardziej nieuzasadniona jest dyskryminacja na poziomie płacowym" - mówiła prof. Danuta Waniek. Podkreśliła również wagę wspierania dobrych praktyk biznesowych w zakresie równego udziału kobiet w zarządach firm prywatnych.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że przyszłość inicjatyw dotyczących równouprawnienia kobiet w Polsce jest również zależna od wsparcia Unii Europejskiej. Eurodeputowani zapowiedzieli swój aktywny udział i zaangażowanie w III Europejski Kongres Kobiet. Informacja dotycząca Kongresu, która zostanie rozesłana wszystkim europarlamentarzystom, znajdzie się w Raporcie z wizyty w Polsce.

Kongres Kobiet to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. Pierwszy Kongres odbył się w czerwcu 2009 r. Z inicjatywy Kongresu powstał obywatelski projekt ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych; ustawa gwarantująca kobietom 35 proc. miejsc na listach weszła w życie w tym roku.

Członkowie FEMM spotkali się we wtorek także z przedstawicielkami organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. W środę mają zaplanowane spotkania z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak i parlamentarzystami, m.in. z członkiniami Parlamentarnej Grupy Kobiet, a także sejmowych i senackich komisji polityki społecznej oraz sprawiedliwości.(PAP)

akw/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)